Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

5 lipca 2016

Prawo do odliczenia VAT od zakupów dokonanych w ramach świadczeń wzajemnych

0 903

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą podpisała z osobą fizyczną umowę o wynajem - użyczenie budynku gospodarczego na okres 2 lat. Uzgodnienia pomiędzy stronami są takie, iż wynajmujący nie pobiera opłaty za najem (użyczenie) a korzystający wstawi bramę segmentową do tego pomieszczenia. Korzystający - osoba prowadząca działalność gospodarczą zakupił bramę segmentową jako nabywca tego produktu (czynny podatnik VAT), za kwotę 9.890,01 zł. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość odliczenia VAT z faktury zakupu bramy segmentowej?

ODPOWIEDŹ

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup bramy, pod warunkiem, że zakup ten służy działalności opodatkowanej podatnika. Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na fakt, że brama ta stanowi rzeczową formę zapłaty w ramach świadczenia wzajemnego, co oznacza, że jest to odpłatna dostawa towarów podlegająca obowiązkowi opodatkowania podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Z przekazanych informacji wynika, że pomiędzy właścicielem budynku gospodarczego a podatnikiem zachodzą świadczenia wzajemne (ekwiwalentne), których nie należy pojmować jako świadczenia nieodpłatne. Osoba fizyczna będąca właścicielem budynku gospodarczego przekazała swoją nieruchomość do użytkowania podatnikowi VAT na okres dwóch lat w zamian za co podatnik ma dokonać zakupu i montażu bramy segmentowej do tego pomieszczenia. Nie jest to więc umowa użyczenia, która co do zasady ma charakter nieodpłatny.

Analizując opisaną sytuację w zakresie podatku dochodowego, należy stwierdzić, że po stronie podatnika prowadzącego działalność gospodarczą nie występuje świadczenie nieodpłatne, gdyż z postanowień umownych wynika, że w zamian za korzystanie z budynku ma w nim zamontować bramę segmentową. Innymi słowy za korzystanie z nieruchomości przedsiębiorca ma uiścić zapłatę w formie rzeczowej w postaci bramy, a zatem nie jest to świadczenie nieodpłatne i nie rodzi przychodu podatkowego po stronie tego podatnika.

Wartość świadczeń wzajemnych pomiędzy stronami umowy jest równoważna wartości zakupionej bramy garażowej. Zakup i montaż bramy podatnik powinien potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym i dokonywać odpisów amortyzacyjnych do chwili upływu dwuletniego okresu najmu pomieszczenia gospodarczego. W zakresie podatku VAT, ponieważ Czytelnik posiada tytuł prawny (umowę) do dysponowania budynkiem gospodarczym na cele swoj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.