Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ROZLICZENIA VAT

1 stycznia 2016

Prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej usługę wykonaną w części

0 1015

Firma wykonała na naszą rzecz usługę, którą wykonała tylko w części, a fakturę wystawiła na całość usługi. Otrzymaliśmy od nich fakturę w czerwcu (duplikat), odliczyliśmy VAT, a oni do dnia dzisiejszego nie wystawili faktury korekty mimo wielokrotnych próśb z naszej strony. Czy powinniśmy zrobić korektę deklaracji VAT-7 za czerwiec i zwrócić US odliczony VAT? Jaki powód złożenia korekty napisać w wyjaśnieniu? Dodam, że my nie uregulowaliśmy płatności, ponieważ nie mamy dokumentu (faktury korekty) z której wynikałaby dokładna kwota do zapłaty - zgodna z wykonaną częściowo usługą.

ODPOWIEDŹ

Państwa firma nie może dokonać odliczenia podatku naliczonego z faktury w części dotyczącej usług, które nie zostały wykonane.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy i nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres w którym podatnik otrzymał fakturę- wynika to z art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT. Przepis ten stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Jednocześnie, co do zasady, jak wynika z art. 106 i ust. 7 ustawy, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed wykonaniem usługi. Warunkiem dokonania odliczenia jest zatem powstanie obowiązku podatkowego u wystawcy faktury oraz posiadanie faktury z wykazaną kwotą podatku. Faktura jest dokumentem, który powinien spełniać formalne wymogi, określone w przepisach ustawy o VAT. Spełnienie wymagań ustawowych w tym zakresie jest bardzo ważne, ponieważ w niektórych przypadkach faktura zawierająca błędy pozbawić może nabywcę prawa do odliczenia określonego w nim podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4a ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności. W orzecznictwie uznaje się, że podatnicy, którzy dokumentują fakturą czynność niemającą w istocie miejsca, wystawiają tzw. „puste” faktury.

Prawidłowe wystawienie faktury ma istotne znaczenie zarówno dla sprzedawcy, jak i dla nabywcy. W praktyce zdarza się, że zachodzą zdarzenia powodujące błędy w wystawionej fakturze i konieczność wystawienia faktury korygującej przez wystawcę faktury. Jednakże nie zawsze kontrahenci dochodzą do porozumienia w sprawie wystawienia faktury korygującej.

W przedmiotowej sprawie wykonawca usługi wystawił fakturę na całość usługi, a w rzeczywistości wykonał część zleconych prac. Państwa firma nie zapłaciła za otrzymaną fakturę, a wykonawca nie zamierza wystawić faktury korygującej. Czytelnik zastanawia się czy z takiej faktury może odliczyć VAT.

Z okoliczności sprawy wynika, że nie doszło do wykonania w części usługi udokumentowanej fakturą wystawioną na Państwa rzecz. W związku z tym,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.