Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 października 2015

Procedura VAT marża w przypadku braku dowodu nabycia towaru

0 1072

Sprzedaję towary używane - stare meble, lampy, czasem obrazy, srebrne sztućce, itp., które najczęściej kupuję od osób prywatnych na różnego rodzaju giełdach, kiermaszach i targowiskach. Najczęściej zawieram ze sprzedającymi umowy kupna - sprzedaży, ale zdarza się, że sprzedający nie chce takiej umowy zawrzeć. Czy to prawda, że w sytuacji, gdy nie posiadam dowodu zakupu, nie będę mógł skorzystać przy sprzedaży towaru używanego z opodatkowania w systemie VAT marża?

ODPOWIEDŹ

Jednym z warunków uprawniających do korzystania z procedury VAT marża przy sprzedaży towarów używanych, jest warunek dotyczący jego zbywcy, który co do zasady, winien stanowić dla nabywcy nieopodatkowane źródło nabycia. Brak dokumentu zakupu zasadniczo czyni niemożliwym identyfikację okoliczności związanych z naby-ciem towaru, a tym samym może skutkować koniecznością opodatkowania towaru na zasadach ogólnych.

UZASADNIENIE

Dla sprzedaży towarów używanych ustawodawca przewidział szczególne procedury opodatkowania, które zostały zawarte w art. 120 ustawy o podatku VAT. Szczególną ich cechą jest odmienne od regulacji ogólnych, zawartych w przepisie art. 29a ustawy o VAT, ustalenie podstawy opodatkowania. W myśl zapisu art. 120 ust. 4 - w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Ten sposób opodatkowania sprzedaży towarów używanych pozwala uniknąć wielokrotnego opodatkowania tego samego towaru, który był używany dla celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą i w związku z tym, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Należy jednak mieć na uwadze, że możliwość stosowania powyższej procedury wymaga spełnienia szeregu warunków, które zostały wymienione w art. 120 ustawy o VAT. Jednym z nich jest warunek dotyczący zbywcy towaru.

W myśl art. 120 ust. 10, sprzedawany towar opodatkujemy w systemie VAT marża tylko wówczas, gdy jego nabycie nastąpiło od:

  • osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15 (czyli niebędącej podmiotem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą), lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

  • podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 (jako dostawa towarów używanych, wykorzystywanych na cele działalności zwolnionej od opodatkowania VAT) lub art. 113 (czyli dostawa dokonywana przez podatników zwolnionych podmiotowo od podatku);

  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5 (czyli również w systemie VAT marża);

  • podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

  • podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom dotyczącym opodatkowania w systemie VAT marża, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W przedstawionym pytaniu Czytelnik podaje, że towary nabywa głównie od osób prywatnych, których wg przedstawionego katalogu dostawców zaliczymy do wymienionych w art. 120 ust. 10 pkt 1. Jednak część z nich odmawia zawarcia/podpisania umowy kupna sprzedaży. W takim przypadku należy się zastanowić, czy sam fakt nabycia towaru ze źródła nieopodatkowanego jest wystarczający dla stwierdzenia, że warunek określony przepisem art. 120 ust. 10 pkt 1 został spełniony, czy też jednak należy dysponować dowodem, który w sposób jednoznaczny potwierdzi, że towar został nabyty w ściśle określonych okolicznościach.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacjach indywidualnych o sygnaturach IBPP2/443-1112/13/IK z 10 marca 2014 roku i IBPP2/443-305/14/IK z dnia 2 lipca 2014 roku przyjął za prawidłowe stanowisko podatników, którzy nabywając towary używane od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - ze względu na brak możliwości uzyskania dowodów zakupu - zamierzają dokumentować je dowodami wewnętrznymi. Dyrektor ww. Izby Skarbowej stwierdził, że: „Z analizy przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika zatem, że Wnioskodawca nabywa towary używane w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy (..) od kręgu podm...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.