Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 sierpnia 2013

Przedawnienie odpowiedzialności karnej skarbowej

0 1216

W lutym 2012 i listopadzie 2012 roku zawarłam umowę kupna-sprzedaży. Zapomniałam zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnej oraz złożyć deklaracji PCC-3. Jestem gotowa zrobić to teraz, ale boję się, że urząd wymierzy mu karę za niezłożenie deklaracji, wyższą niż sam podatek z odsetkami. Czy urząd może jeszcze nałożyć karę ? 

ODPOWIEDŹ

Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej tj. w dniu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia podatku w ciągu 14 dni od daty dokonania czynności cywilnoprawnej jest czynem zabronionym, który kwalifikuje się, jako wykroczenie skarbowe.

W myśl art.54 §1 ustawy z dnia 10 września 1999 roku - Kodeks karny skarbowy (kks) podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Zgodnie zaś z art.57 §1 kks podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Na podstawie zadanego pytania nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy popełniony czyn stanowi wykroczenie czy przestępstwo skarbowe, zakładamy jednak, że kwalifikuje się jako wykroczenie.

Zgodnie z art.51 §1 kks karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Jednakże do ustalania terminu przedawnienia wykroczenia skarbowego stosuje się odpowiednio art.44 §3 Kodeksu, zgodnie z którym bieg przedawnienia czynu polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej rozpoczyna się z końcem roku, w którym upłynął...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.