Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI

4 października 2016

Przekazanie klientom bonów płatniczych

0 1045

Firma wydrukowała bony płatnicze dla klientów, które są rozdawane na targach, festynach i innych kampaniach reklamowych. Za otrzymane bony klient może dokonać zakupu towarów w firmie. Ich wartość jest różna i może się zdarzyć, że wydany towar będzie niższej wartości niż wartość bonu - w sytuacji gdy towaru będzie tańszy niż wartość bonu klientowi nie jest wydawana reszta. Towary za które firma rozlicza płatność bonem są nabijane na kasę fiskalną, a firma jest płatnikiem VAT. Czy wydanie bonu przyszłemu klientowi jest kosztem i czy można odliczyć VAT? 

ODPOWIEDŹ

Przekazanie klientowi bonu towarowego pozostaje poza jurysdykcją ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. W chwili dokonania sprzedaży i zapłaty za towar bonem towarowym sprzedawca opodatkowuje transakcję sprzedaży podatkiem VAT oraz pomniejsza przychód podatkowy o wartość bonu towarowego.

UZASADNIENIE

W celu pozyskania nowych klientów lub utrzymania już posiadanych, firmy podejmują różnego rodzaju działania marketingowe. Jednym z nich jest emitowanie przez firmę bonów płatniczych o różnych wartościach do wykorzystania przez klienta w firmie sprzedawcy.

W zakresie podatku VAT

W sytuacji przedstawionej przez Czytelnika bon płatniczy zastępuje środki pieniężne, jednak w żadnej mierze nim nie jest. Podobne stanowisko zostało podzielone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 grudnia 2009 roku, sygn. akt III SA/Wa 1371/09, zgodnie z nim „Bon towarowy, stanowi rodzaj znaku legitymacyjnego upoważniającego do odbioru (otrzymania) w oznaczonym terminie określonych towarów. Bon nie jest towarem, lecz tylko kwitem, którym można zapłacić za nabywane towary. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary.”

Również tak pozyskane środki płatnicze nie stanowią dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT). Zgodnie z brzmieniem powołanego artykułu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Cechą kluczową uznania dostawy towarów lub świadczenia usług, jako podlegającą opodatkowaniu jest co do zasady jego odpłatność. Jednak w niektórych przypadkach ustawa zrównuje nieodpłatne wydanie towarów lub świadczenie usług z odpłatnym, co wiąże się z koniecznością opodatkowania tych czynności. Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy o VAT przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Art.8 ust.2 pkt 2 ustawy zrównuje natomiast z odpłatnym nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Jak wynika z powyższych definicji, w zasadzie każde nieodpłatne wydanie towarów, przy nabyciu których przysługiwało chociażby częściowe prawo do odliczenia podatku, podlega opodatkowaniu VAT. Natomiast nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT jedynie w sytuacji, gdy jest dokonywane na cele osobiste lub do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Towarami zgodnie z art. 2 pkt 6 są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, natomiast zgodnie z art.8 ust.1 ustawy świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organiza...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.