Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik VAT prowadzi działalność i rozlicza się w PKPiR. Zakupił materiały (według niego reklamowe) i chce podarować je obecnym klientom (osobom prowadzącym działalność i przedstawicielom firm z którymi współpracuje). Nie prowadzi ewidencji podarunków. Każdy zakupiony materiał posiada logo firmy i są to kalendarze (netto 139,90), pendrive (27,94), ładowarki samochodowe (14,94), głośniki bluetooth (39,81) i powerbanki (29,48). Wszystkie wymienione przedmioty będą darowane jako całość i opakowane łącznie w etui z logo firmy. Czy zakup tych przedmiotów może stanowić kup (reklama)? Czy należy wystawić FV wewnętrzną i naliczyć VAT (bezpłatne przekazanie)? Czy podarowanie pendrive musi być ewidencjonowane na kasie fiskalnej (nośnik niezapisany) -podatnik nie posiada kasy; będzie podarowany w zestawie między innymi przedstawicielowi przedsiębiorstwa np. prezes, główna księgowa – osoby które w innych okolicznościach nie otrzymałyby tego upominku)?

ODPOWIEDŹ

Nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w przypadku, gdy Czytelnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, związanego z nabyciem tych towarów. Obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej przekazania tych materiałów nie powstanie, gdyż materiały przekazano dla firmy, którą reprezentowali jej pracownicy, a nie dla osób fizycznych. Przekazanie można udokumentować dokumentem wewnętrznym, np. notą.

UZASADNIENIE

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Przepis ten jednak nie ma zastosowania do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy prezenty o małej wartości, to przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  • o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,

  • których przekazania nie ujęto w ww. ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

W opisanej sytuacji, cena jednostk...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.