Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

5 stycznia 2015

Przeliczanie VAT na fakturze z EUR na PLN

0 903

Polski kontrahent sprzedaje nam towar i wystawia faktury w euro, z VAT 23%. Zazwyczaj wystawia faktury w dniu dostawy i wszystko jest w porządku, ale ostatnio wystawił fakturę trzy dni po dostawie i zastosował jakiś dziwny kurs, po zaksięgowaniu faktury wyszła nam różnica na wartości VAT. Na nasze pytanie poinformował nas, że użył kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień dostawy. Czy zrobił prawidłowo?

ODPOWIEDŹ

Tak, Państwa kontrahent prawidłowo zastosował na fakturze średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania dostawy.

UZASADNIENIE

Wystawianie przez polskich podatników faktur w walucie obcej, zwłaszcza w euro, jest coraz powszechniejszą praktyką. Przepisy dopuszczają taką możliwość, jednakże pod warunkiem, że VAT na fakturze będzie dodatkowo wykazany w złotych. Zgodnie z art.106e ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza. Zatem Państwa kontrahent, wystawiając fakturę w euro, miał obowiązek wyszczególnić na niej kwotę VAT w PLN.

Jak wynika z cytowanego powyżej przepisu, dla przeliczenia kwot podatku na fakturze stosuje się zasady przyjęte dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Zgodnie z art.31a ust.1 ustawy o VAT w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powst...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.