Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

1 marca 2015

Przemieszczenie własnych towarów do Niemiec

0 799

Mam działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, jestem podatnikiem VAT. Zaczynam świadczyć usługi remontowo - budowlane w Niemczech. Zarejestrowałem się jako podatnik VAT w Niemczech, ale dużo korzystniej jest mi kupić niektóre materiały w Polsce. Czy mogę tak zrobić - kupić materiały w Polsce i przewieźć do Niemiec? W której deklaracji to wykazać - polskiej czy niemieckiej?

ODPOWIEDŹ

W myśl art.13 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Z przytoczonego powyżej przepisu wynikałoby, że opisane przez Pana przemieszczenie towarów stanowi w Polsce wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, jednakże należy pamiętać, że ustawa przewiduje wyjątki od powyższej reguły. Wyjątki, które mogłyby dotyczyć opisanej przez Pana sytuacji są wymienione w art.13 ust.4 pkt 1 i pkt 7 ustawy o VAT, zgodnie z którym przemieszczenia przez podatnika własnych towarów nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów w przypadku, gdy:

  •  towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz;

  • towary mają być czasowo używane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w celu świadczenia usług przez podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, który przemieścił lub na rzecz którego przemieszczono te towary.

Z zadanego pytania nie wynika jakie materiały zamierza Pan kupić w Polsce i przewieźć do Niemiec. Jeżeli są to zwykłe materiały, niewymagające montażu ani instalacji, ich wywóz do Niemiec stanowi dla Pana wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W takiej sytuacji powinien Pan zarejestrować się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w Niemczech i ma Pan prawo do zastosowania stawki VAT 0% do tej dostawy, pod warunkiem posiadania dowodu, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do Niemiec (art.42 ust.1 i ust.14 ustawy o podatku od towarów i usług). Jeżeli w celu wywozu materiałów korzysta Pan z usług przewoźnika, dowodem wywozu towarów są dokumenty przewozowe i specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku (art.42 ust.3 ustawy o VAT). Jeżeli wywozi Pan towary własnym transportem, takim dowodem jest, obok specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, dokument zawierający co najmniej:

  1. Pana imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania – zarówno jako dostawcy jak i nabywcy towarów;

  2. adres, pod który są przewożone tow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.