Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

2 marca 2014

Przeniesienie prawa własności nieruchomości zabudowanej przeznaczonej na cele inwestycji drogowej w zamian za odszkodowanie a VAT

0 785

Przekazanie na rzecz Skarbu Państwa w zamian za odszkodowanie prawa własności nieruchomości zabudowanej drogą publiczną dojazdową, przeznaczonej na realizację inwestycji drogowej, stanowi czynność korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 stycznia 2014 roku nr IPTPP4/443-765/13-5/OS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w 2005 roku otrzymała aportem od Urzędu Miasta i Gminy nieruchomości zabudowane obiektami oczyszczalni ścieków na podwyższenie kapitału zakładowego. Wartość otrzymanego aportu nie zawierała podatku VAT, zatem Spółka nie odliczyła tego podatku. W związku z realizowaną inwestycją drogową dla przedsięwzięcia polegającego na budowie mostów, Wojewoda w 2013 roku z mocy prawa przejął część działek wydzielonych z nieruchomości położonej w obrębie i ustalił odszkodowanie.

Zgodnie z zaświadczeniem Urzędu Miasta i Gminy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszarów w gminie, na dzień wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej działka znajdowała się w części na terenie rolniczym, a w części na terenie drogi publicznej dojazdowej.

Droga publiczna dojazdowa w rozumieniu ustawy Prawo budowlane jest drogą gminną i stanowi budowlę trwale związana z gruntem.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy do otrzymanego odszkodowania za przejęcie gruntów, na których znajdowała się droga publiczna dojazdowa, może zastosować zwolnienie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy uznał, iż w celu ustalenia zasad opodatkowania otrzymanego odszkodowania za przejęcie gruntu jest ustalenie, kiedy nastąpiło jej pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Bowiem przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki ponie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.