Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Proszę o pomoc w przeanalizowaniu kwestii instalacji kasy fiskalnej w firmie świadczącej usługi budowlano-remontowe. Firma rozpoczęła działalność gospodarczą w br. Przekroczyła limit do instalacji kasy fiskalnej liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności we wrześniu br. Czy instalując kasę fiskalną po 2 miesiącach, czyli od grudnia 2021 roku, powinnam mieć kasę przenośną czy też mogę mieć stacjonarną. Usługi świadczone są przede wszystkim u klientów – instalacja odkurzaczy centralnych. Niewielka ilość sprzedaży następuje w siedzibie firmy. Paragon powinien być wystawiony na miejscu u klienta i wręczony? Czy też może być wystawiony w siedzibie firmy?

Odpowiedź
Czytelnik powinien stosować kasę on-line od 1 grudnia 2021 roku. Jeżeli wpłaty za wykonywane usługi przyjmowane są jednocześnie w siedzibie firmy i w terenie to niezbędne są 2 kasy fiskalne on-line (w tym jedna przenośna), ponieważ w momencie przyjęcia gotówki Czytelnik ma obowiązek wystawienia i wydania paragonu klientowi. Jeżeli natomiast usługę i jednocześnie wpłatę realizuje tylko jedna osoba to można stosować 1 przenośną kasę on-line, która będzie zabierana w razie potrzeby w teren. Kasa ta powinna mieć w nagłówku adres siedziby firmy

Uzasadnienie
Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży: 
a) w postaci papierowej lub 
b) za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony (art. 111 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług).

Kasa rejestrująca on–line stosowana przez Czytelnika musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3.
Podatnicy prowadzą ewidencję każdej czynności sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej od podatku, przy użyciu kas spełniających funkcje wymienione odpowiednio w art. 111 ust. 6a lub w art. 145a ust. 2 ustawy oraz wymagania techniczne (kryteria i warunki techniczne) dla kas, wyłącznie w trybie fiskalnym pracy tej kasy, po dokonaniu jej fiskalizacji (§ 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). 
Przepisy ogólne ww. rozporządzenia nakładają na podatników obowiązek wystawienia i wydania nabywcy, bez jego żądania, paragonu fiskalnego podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności (§ 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). 
Paragon fiskalny lub faktura to dokument fiskalny wystawiany użyciu kasy i wydawany nabywcy podczas sprzedaży, potwierdzający dokonanie tej sprzedaży. Paragon musi zapewniać czytelną treść i umożliwiać nabywcy weryfikację prawidłowości sprzedaży.
Kasa mobilna ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie przedsiębiorca nie ma jednej, stacjonarnej placówki, w której świadczy swoje usługi. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy pracują w terenie, powinni być zaopatrzeni w przenośną kasę fiskalną, która jednocześnie zwiększa konkurencyjność prowadzonej firmy. Przenośne kasy fiskalne dostępne są również w wersji on-line oferując kilka możliwości połączenia z Centralnym Repozytorium  Kas, gdzie zbiera się dane - raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych - dotyczące zdarzeń zachodzących na urządzeniu fiskalnym. Przenośna kasa fiskalna współpracująca dodatkowo z np. terminalem płatniczym z ekranem  dotykowym terminala sprawia, że płatności przebiegają zdecydowanie szybciej i sprawniej. Informacje pojawiają się na wyświetlaczu i urządzeniu płatniczym. Transakcje na terminalu są obecne również w raportach kasowych. 
Kasa wystawia paragony fiskalne w postaci papierowej i w postaci elektronicznej albo zgodnie z wyborem użytkownika tylko w postaci elektronicznej zawierające m.in.  kolejno pozycje: 

  • element graficzny, o ile występuje;
  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika; 
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.