Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Na fakturze z firmy DKV istnieje zapis „zobowiązanie podatkowe świadczeniobiorcy zgodnie z art.196 w powiązaniu z art.44 Dyrektywy 2006/112/WE”. Mam pytanie, czy każde nabycie usługi od kontrahenta zagranicznego jest importem usług, a jeśli tak, to czy zawsze import usług jest opodatkowany na zasadzie odwrotnego obciążenia? Jak należy import usług wykazywać w deklaracji VAT-7 i czy wykazuje się go w deklaracji VAT-UE?

ODPOWIEDŹ

Import usług został zdefiniowany w art.2 pkt. 9 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), który mówi, ze przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4.

Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt.4 UPTiU podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e (związanych z nieruchomościami), podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 ( czyli nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce),

b) usługobiorcą jest:

  • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 (na VAT-UE),

  • w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Z powyższych zapisów ustawowych wynika, że nie każde nabycie usług od kontrahenta spoza Polski stanowi import usług. Co do zasady, polski podatnik z importem usług ma do czynienia w sytuacji, gdy dokonuje zakupu usług od kontrahenta z innego kraju których miejsce świadczenia znajduje się w Polsce, co obliguje polskiego nabywcę do rozliczenia VAT od tych usług na zasadzie mechanizmu reverse charge, w pozostałych przypadkach nabycie usługi od zagranicznego kontrahenta nie jest importem usług.

Z treści pytania wynika, że nabyła Pani usługę od firmy DKV i jako usługobiorca jest Pani zobligowana do rozliczenia podatku od importu usługi na zasadzie „ odwrotnego obciążenia” na podstawie art. 196 w powiązaniu z art. 44 Dyrektywy 2006/112/WE.

Z treści art. 196 wynika, że do zapłaty VAT zobowiązany jest każdy podatnik lub osoba prawna niebędąca podatnikiem zidentyfikowana do celów VAT, na rzecz której świadczone są usługi objęte art. 44, jeżeli usługi te są świadczone przez podatnika niemającego siedziby na terytorium tego państwa członkowskiego.

Z treści art.44 Dyrektywy wynika natomiast, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi te są świadczone na rzecz s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.