Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Firma, czynny podatnik podatku od towarów i usług prowadzi działalność w zakresie sprzedaży książek, opodatkowaną stawką 5%. Odbiorca książek za dostarczony towar płaci wcześniej niż wynika to z terminu płatności  wskazanego na fakturze. Jednocześnie ze wskazanej kwoty do zapłaty potrąca kwotę „premii-prowizji”. Do tej czynności wystawia noty korygujące z informacją o prawie do zastosowania rabatu - jest to zgodne z zawartą umową. Czy do zastosowanego rabatu należy wystawić fakturę korygującą? Czy czynność ta powinna być zwolniona z VAT ? 

ODPOWIEDŹ

W celu prawidłowego rozliczenia przyznanego skonta należy wystawić fakturę korygującą zmniejszającą podstawę opodatkowania. Czynność tę należy opodatkować stawką właściwą dla tej dostawy tj. 5%. UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności należy ustalić, że zaistniały rabat należy określić mianem skonta, które jest procentowym zmniejszeniem wartości należności, które sprzedawca przyznaje nabywcy towaru lub usługi w sytuacji, kiedy uregulowanie zapłaty nastąpi przed umówionym terminem.

Rozważając zaistniałą sytuację na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług należy   odnieść się do zagadnienia podstawy opodatkowania tym podatkiem. Zgodnie z art.29a ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art.32, art.119 oraz art.120 ust.4,5 jest wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośrednio wpływ na cenę towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika. Jednocześnie w art. 29a ust. 7 mamy podane czego podstawa opodatkowania nie obejmuje. I tak, zgodnie z pkt 1 tego przepisu do podstawy opodatkowania nie wlicza się kwot stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty.

Z powyższych przepisów wynika, że udzielone skonto nie powinno stanowić podstawy opodatkowania. Z przedstawionej sytuacji  wynika, że kwota jaka obejmuje podstawę opodatkowania nie uwzględniała ustalonego zmniejszenia. Stąd o kwotę skonta należy pomniejszyć podstawę opodatko...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.