Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

2 września 2015

Rozliczenie przez Gminę VAT z faktury dokumentującej odwrotne obciążenie

0 934

Gmina prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą sprzedaży VAT np. sprzedaż usług kanalizy - odprowadzanie ścieków do oczyszczalni, ale prowadzi również działalność zwolnioną. Do księgowości wpłynęła faktura za blachę z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Zakup ten był związany z naprawą kosiarki, co nie jest związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Czy Gmina powinna wystawić fakturę sprzedaży i wprowadzić do ewidencji sprzedaży jako VAT naliczony, który należy odprowadzić do urzędu skarbowego?

ODPOWIEDŹ

Gmina dokonując nabycia towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług w związku z wykonywaniem czynności zwolnionych z VAT wykazuje podatek należny oraz nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast dokonując zakupu tych towarów w związku z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatek należny winien wykazać sprzedawca, a Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Gminy są specyficznymi podatnikami podatku VAT, gdyż zgodnie z art. 15 ust. 6 nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Tym samym co do zasady Gmina nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie przysługuje jej prawo do odliczenia naliczonego podatku, z wyjątkiem sytuacji w której zakupiony towar lub usługa służą działalności opodatkowanej.

Zatem Gmina każdorazowo winna dokonywać oceny, czy w związku z dokonaniem transakcji gospodarczych występuje jako podatnik podatku od towarów i usług. Jest to również ważne w sytuacji zakupu towarów z załącznika nr 11 do ww. ustawy. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, z zastrzeżeniem ust. 1c, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

  • b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

  • c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art.122.

W przedstawionej sytuacji należy rozważyć czy dokonany zakup związany jest ze sprzedaż nieopodatkowaną czy też zwolnioną. Przeanalizujmy sytuację, gdy mamy do czynienia z zakupami związanymi ze sprzedażą nieopodatkowaną.

Ustawodawca wyraźnie wskazał w art. 17 ust.1 pkt 7 lit. b, że nabywcą jest podatnik wykonujący samodzielnie działalność gospodar...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.