Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Rozpoczęcie ewidencji na kasie kilka miesięcy po fiskalizacji a prawo do odliczenia ulgi

Artykuły | 24 czerwca 2021 | NR 115
0 694

Zamierzałam rozpocząć świadczenie usług stylizacji paznokci w działalności nierejestrowanej. Ufiskalniłam kasę ponieważ wcześniej miałam nadany NIP. Jednakże w związku z operacją nie rozpoczęłam świadczenia tych usług. Czy jeżeli obecnie po 5 miesiącach od fiskalizacji zacznę działać to przysługuje mi ulga?

Odpowiedź
Tak, pod warunkiem, iż zakupiona kasa jest kasą on-line oraz rozpoczęcie ewidencji sprzedaży usług stylizacji paznokci nastąpi nie później niż z chwilą wykonania pierwszej takiej usługi.

Uzasadnienie
Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j rozporządzenia Ministra Finansów z dnia  28 grudnia 2018r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwolnień z obowiązku ewidencjonowania ze względu na limit obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie stosuje się w przypadku świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.
Powyższy obowiązek dotyczy zarówno podatników, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą w ww. zakresie jak i tych, którzy zdecydowali się prowadzić działalność nierejestrowaną, w której miesięczny przychód nie może przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT jest obowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym (art. 109 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Ewidencją sprzedaży jest również kasa fiskalna, zatem Czytelniczka rozpoczynając wykonywanie usług kosmetycznych w ramach działalności niezarejestrowanej również ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży wykonywanych usług stylizacji paznokci przy zastosowaniu kasy rejestrującej. 
Działalność nierejestrowana nie wymaga zgłoszenia jej do CEiDG. Prowadząc tego rodzaju aktywność zarobkową trzeba kontrolować wysokość przychodu. Nie ma obowiązku występowania o numer NIP, jednakże w niektórych  przypadkach (np. w stosunku do osób będących podatnikami VAT), ale także w przypadku obowiązku stosowania kasy fiskalnej przepisy prawa przewidują konieczność uzyskania tego numeru. Ponieważ Czytelniczka posiadała już wcześniej nadany NIP, zatem mogła bez przeszkód ufiskalnić zakupioną kasę.
Z treści art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż podatnicy, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli jej prowadzenie przy zastosowaniu kas rejestrujących on-line mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwotę wydaną na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. 
W przypadku gdy podatnicy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub są podatnikami, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust. 4 na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od dnia złożenia wniosku przez podatnika (art. 111 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).
Ponieważ nie będzie Pani podatnikiem podatku od towarów i usług, zwrot jest dokonywany na wniosek. Może Pani złożyć ten wniosek dopiero w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpocznie wykonywanie usług z jednoczesnym prowadzeniem ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. 
Wniosek ten powinien zawierać imię i nazwisko lub nazwę, dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej, numer rachunku, na który należy dokonać zwrotu. Należy również dołączyć: kopię faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z kopią dowodu zapłaty całej należności za jej zakup oraz kopię raportu fiskalnego miesięcznego wystawionego przy użyciu kasy rejestrującej potwierdzającego prowadzenie ewidencji sprzedaży (§ 4 ust. 2 ww. rozporządzenia).
Zwrot następuje pod warunkiem: 

  • rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.