Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , Artykuł sponsorowany

16 maja 2024

Ryczałt a kredyt hipoteczny: te dokumenty z pewnością przyspieszą uzyskanie pozytywnej decyzji od banku!

0 201

Z perspektywy wielu przedsiębiorców to korzystna forma opodatkowania. Z perspektywy banków bywa jednak problemem, który może wpłynąć na zdolność kredytową klienta. Ryczałt i kredyt hipoteczny wcale się jednak nie wykluczają. Sprawdźmy, jak możesz usprawnić cały proces i zwiększyć szansę na środki.

Ryczałt ewidencjonowany a kredyt hipoteczny: z czego wynika problem?

Ryczałt może okazać się wyjątkowo opłacalną formą opodatkowania, zwłaszcza jeżeli istnieje możliwość zastosowania niskich stawek podatku. Niekiedy po złożeniu wniosku kredytowego okazuje się jednak, że bank nie decyduje się na przyznanie środków.

Problem uzyskania kredytu hipotecznego przez przedsiębiorców rozliczających się na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych wynika z charakterystyki tej formy opodatkowania. Ryczałt obliczany jest od przychodu, a nie dochodu, co oznacza, że przedsiębiorca nie może odliczyć kosztów uzyskania przychodu. To sprawia, że banki mają trudności z precyzyjnym określeniem rzeczywistego dochodu przedsiębiorcy, co jest podstawą przy wyliczaniu zdolności kredytowej​​.

W praktyce banki do oceny zdolności kredytowej na ryczałcie przyjmują określony procent przychodu jako dochód. Taki sposób oszacowania dochodu może być mniej korzystny dla przedsiębiorców, którzy ponoszą niskie koszty związane z działalnością. Wiele zależy jednak od konkretnej instytucji i jej stosunku do ryczałtowców oraz reprezentantów poszczególnych branż.

Dobrze przygotuj się do wzięcia kredytu!

Ryczałt ewidencjonowany i kredyt hipoteczny wcale nie muszą się wykluczać. Jeśli rozliczasz firmę ryczałtem i chcesz uzyskać kredyt mieszkaniowy, możesz znacząco uprościć wiele kwestii i przyspieszyć wydanie decyzji, dobrze się przygotowując. W serwisie Blog Kredytowy znajdziesz rozbudowany artykuł o ryczałcie i kredycie hipotecznym: https://blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-na-ryczalcie/.

Dowiesz się miedzy innymi, jakie są oczekiwania banków i jak znaleźć instytucję, która oferuje tej grupie klientów najkorzystniejsze warunki. Pamiętaj jednak, że to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy między innymi od profilu działalności konkretnej firmy, a istotnym czynnikiem jest również stawka ryczałtu: generalnie im wyższa, tym wyższa wiarygodność i większa gotowość banku do korzystniejszego wyliczania zdolności kredytowej na ryczałcie.

Ryczałt a kredyt hipoteczny: jakie dokumenty będą potrzebne?

Kredyt hipoteczny dla ryczałtowców jest jak najbardziej możliwy do uzyskania. Jeśli zależy Ci na tym, aby formalności zajęły jak najmniej czasu i cały proces przebiegł maksymalnie sprawnie, warto przygotować dokumenty, o które poprosi bank. Należy do nich:

  • Ewidencja przychodów za rok bieżący i ubiegły – wymagana może być forma szczegółowa lub podsumowanie.
  • PIT 28 wraz z urzędowym poświadczeniem odbioru – zazwyczaj za poprzedni rok lub dwa poprzednie lata podatkowe.
  • Potwierdzenia uregulowania podatku ryczałtowego.
  • Zaświadczenia z ZUS i US o braku zaległości.

Niekiedy banki mogą wymagać dodatkowych dokumentów, na przykład historii transakcji na firmowym koncie czy dokumentów potwierdzających Twój staż zawodowy. Wiele zależy od polityki konkretnej instytucji, w której wnioskujesz o kredyt.

Wsparcie doradcy kredytowego zalecane

W takich przypadkach jak ryczałt i kredyt hipoteczny nieoceniona okazuje się pomoc ekspertów kredytowych. Warto mieć świadomość, że zdecydowana większość z nich pełni równolegle rolę pośredników i nie pobierają od klientów żadnego wynagrodzenia. Wsparcie w wyborze instytucji, przygotowaniu wniosku oraz koordynowaniu całego procesu może być więc całkowicie bezpłatne!