Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

1 lutego 2017

Skutki w VAT wniesienia przez Gminę do spółki aportem nieruchomości i środków trwałych

0 1163

Gmina planuje przekazać w drodze aportu nieruchomości oraz środki trwałe Spółce, w której Gmina i Miasto ma 100% udziałów. Szacowana wartość nieruchomości to ca 400.000 zł a środków trwałych ca 100.000 zł. Czy w związku z powyższym do w/w szacowanych wartości powinien być doliczony podatek VAT 23% w chwili wystawienia przez Gminę faktury VAT? Aport dotyczy przekazania odrębnych nieruchomości i składników trwałych do przedsiębiorstwa istniejącego od 2014 roku, lecz nie wyposażonego do tej pory w żadne nieruchomości. 

ODPOWIEDŹ

Dostawa nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z VAT jeśli spełnione będą warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast wniesienie aportem przez Gminę środków trwałych do spółki będzie stanowić dostawę towarów opodatkowaną VAT.

UZASADNIENIE

Podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat działalności.

Stosownie do art. 7 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do innego podmiotu, którego przedmiotem są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ww. ustawy jest odpłatną dostawą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o podatku VAT, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W sytuacji zatem, gdy przedmiotem aportu są towary i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednym z warunków, aby czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest wykonanie jej przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT, tj. osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Wprawdzie zgodnie z art. 15 ust. 6, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, jednak w przypadku wniesienia aportu, Gmina działa jako podatnik, gdyż wniesienie aportu jest czynnością wykonywaną na podstawie umowy cywilnoprawnej a nie publicznoprawnej.

Dostawa nieruchomości może jednak korzystać ze zwolnienia od VAT, jeżeli nieruchomość spełnia określone w ustawie warunki. Zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa budynków i budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT, jeżeli pomiędzy pierwszym ich zasiedleniem a dostawą upłynął co najmniej okres dwóch lat.

Natomiast w myśl art.43 ust.1 pkt 10a ustawy dostawa nieruchomości dokonywana w ramach pierwszego zasiedle...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.