Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

4 listopada 2013

Sposób oznaczania na paragonach garderoby używanej

0 904

Garderoba używana sprzedawana na wagę musi mieć inne oznaczenie niż garderoba sprzedawana na sztuki, a w obrębie grupy garderoba sprzedawanej na sztuki odrębnie należy wyróżnić nazwy towarów (odzieży używanej) w zależności od asortymentu.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 16 października 2013 roku nr IPTPP4/443-480/13-4/MK.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni kupuje towar niesegregowany w tonach i nie jest on rozdzielany na poszczególne grupy towarów. Na fakturze w pozycji nazwa jest zapis „towar używany”. W skład zakupionego towaru wchodzą ubrania, obuwie, drobny sprzęt AGD, zabawki, kosmetyki, pasmanteria. Każdy zakup jest różnorodny. Towar jest sprzedawany na sztuki bądź w kilogramach. Raz w tygodniu cena jest obniżana o 50%, a w kolejnym dniu wszystko jest sprzedawane za 1zł.

Na paragonach fiskalnych Wnioskodawczyni zastosuje następujące nazwy towarów:

  • garderoba - w skład wejdzie odzież,

  • obuwie,

  • gadżety - zabawki, drobny sprzęt AGD,

  • inne - kosmetyki, pasmanteria, towar nie nadający się do sprzedaży w sztukach itp.

Ceny poszczególnych towarów są różne. W zależności od stopnia ich zużycia są wyceniane pojedynczo. Towary sprzedawane na kilogramy mają stałą cenę – są to rzeczy w dużym stopniu zużyte, które nie nadają się do sprzedaży na sztuki.

Oferowany asortyment jest w całości opodatkowany jedną stawką VAT tj. 23%.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą oceny czy przyjęte przez nią oznaczenie kodowe garderoba, obuwie, gadżety bez podziału na poszczególny asortyment jeśli firma stosuje stawkę 23% VAT do wszystkich grup towarowych jest wystarczające.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Sprzedaż odzieży używanej „na wagę”, czyli w kilogramach jest swoistą sprzedażą, bowiem z założenia nie jest to sprzedaż określonego asortymentu odzieży lecz wszystkich rodzajów odzieży. Specyfika tej sprzedaży polega więc na tym, że cena nie jest zależna od asortymentu i w tej grupie może znaleźć się każdy rodzaj odzieży. Można zatem uznać, że odzież używana sprzedawana w kilogramach jest określoną kategorią towarów. W świetle powyższego, dla towarów z tej kategorii można zastosować jedną nazwę. Zatem w przypadku sprzedaży odzieży używanej na wagę (w kilogramach) w sytuacji, gdy nie występuje zróżnicowanie cenowe pomiędzy konkret...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.