Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

4 sierpnia 2015

Sprzedaż części przedsiębiorstwa przez syndyka a korekta odliczonego podatku

0 1100

Syndyk w ramach prowadzonego postępowania upadłościowego sprzedaje zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jest to zakład, który był rozbudowany w 2007 roku (nakłady inwestycyjne dużej wartości), oraz w kolejnych latach doposażony w maszyny i urządzenia. VAT naliczony od inwestycji został odliczony w całości, bowiem spółka realizowała wyłącznie sprzedaż opodatkowaną. Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu. Czynność ta podlega opodatkowaniu PCC. Czy syndyk ma obowiązek korygować VAT naliczony, jeśli sprzedaż nieruchomości następuje przed upływem 10 lat, oraz ruchomości (wartość powyżej 15.000) przed upływem 5 lat, od czasu poniesienia nakładów na rozbudowę i zakup, skoro czynność sprzedaży nie podlega ustawie? Jak należy w tej konkretnej sytuacji rozumieć art. 91 ust. 9 ustawy, mówiący o tym, że obowiązek korekty zostanie przeniesiony na nabywcę? Jeśli tak - czy syndyk będzie zobowiązany do podania nabywcy szczegółowych danych dotyczących daty i kwoty poniesienia nakładów oraz daty i kwoty dokonania odliczenia VAT naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Na kupującym zorganizowaną część przedsiębiorstwa będzie spoczywał obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku. Obowiązek taki nie powstanie w sytuacji gdy zakupiona część przedsiębiorstwa będzie służyła działalności opodatkowanej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o VAT) przepisów wspomnianej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z przepisu tego wynika, że w sytuacji gdy podatnik sprzedaje zorganizowaną część przedsiębiorstwa ustawy o VAT do tej czynności nie stosuje się.

W przedstawionej sytuacji część przedsiębiorstwa sprzedawana jest przez syndyka masy upadłościowej w imieniu przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku prawo upadłościowe i naprawcze, jeżeli ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego, upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać wszystkie dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję (...). Z przepisu tego wynika, że upadły podmiot musi wydać syndykowi wszelką dokumentację, w tym również dokumentację podatkową. Przekazana dokumentacja umożliwi zapoznanie się syndykowi z całą sytuacją majątkową i podatkową przedsiębiorstwa.

Jednocześnie w myśl art. 160 w/w ustawy od momentu ogłoszenia upadłości to syndyk zarządza całym majątkiem upadłego, wykonując jednak wszelkie czynności w imieniu własnym, lecz na rachunek upadłego. Podkreślenia wymaga to, że - mimo że upadły nie traci statusu podatnika, do którego stosuje się prawa i obowiązki wynikające z przepisów ustaw podatkowych (traci jedynie zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania swoim majątkiem)– stroną w znaczeniu formalnym wszelkich postępowań jest syndyk. To właśnie syndyk jest stroną zobowiązana do dokonywania korekt deklaracji, w tym deklaracji podatkowych.

Z przedstawionej sytuacji wyn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.