Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

30 listopada 2017

Sprzedaż działki wraz z jej fundamentami

0 1145

Firma deweloperska zajmuje się projektowaniem oraz budową mieszkań, osiedli, szczególnie domów jednorodzinnych. W roku 2016 zaprojektowała dom i w tym samym roku rozpoczęła się budowa domu jednorodzinnego na podstawie wydanej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Powstały już fundamenty budynku, ale ze względów finansowych inwestycja została wstrzymana. W międzyczasie zgłosił się klient - osoba prywatna, który chce opisaną wyżej inwestycję kupić. Osoba ta będzie kontynuować budowę domu jednorodzinnego. Jaką stawką VAT opodatkować rozpoczętą i niezakończoną na gruncie budowę budynku mieszkalnego?

ODPOWIEDŹ

Dostawę działki z wybudowanymi fundamentami pod dom, zdaniem Redakcji, należy opodatkować stawką podstawową w wysokości 23%. Informujemy jednocześnie, że w analogicznej sprawie istnieją rozbieżne stanowiska organów podatkowych.

UZASADNIENIE

Co, do zasady towary i usługi opodatkowane są podstawową stawką VAT 23%. Od niniejszej reguły ustawodawca przewidział pewne odstępstwa, wprowadzając dla niektórych czynności stawki obniżone lub zwolnienie z VAT. I tak, obniżoną stawkę w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Z kolei przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b. Powyższe zastrzeżenie dotyczy ograniczenia powierzchni użytkowej budynków i lokali mieszkalnych, gdzie powierzchnia nie może przekroczyć w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych 300 m2 oraz 150 m2 w przypadku lokali mieszkalnych. Jeżeli limity powierzchni użytkowej w powyższych przypadkach zostaną przekroczone, obniżoną stawkę stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. Kwestię opodatkowania dostawy gruntu na którym posadowione są budynki rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w sytuacji, gdy dostawa nieruchomości korzysta z obniżonej stawki lub ze zwolnienia, to dostawa gruntu na którym budynek jest posadowiony również będzie korzystała z takiej samej stawki lub ze zwolnienia. Z kolei dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane może korzystać ze zwolnienia. Przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Zatem w przedstawionej w pytaniu sprawie istotne jest ustalenie co tak naprawdę jest przedmiotem sprzedaży. Prawo do zastosowania obniżonej 8% stawki podatku VAT wystąpi wówczas, gdy inwestycja będzie uznana za obiekt budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych. Należy zwrócić uwagę iż istnieją rozbieżne stanowiska organów podatkowych w analogicznych sprawach.

W interpretacji Indywidualnej nr IBPP1/4512-182/15/AW z dnia 11 maja 2015 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przyznał rację podatnikowi, iż dla dostawy działki wraz z fundamentami pod budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego zastosowanie znajdzie stawka podatku VAT w wys. 8%. Odwołał się on do definicji zawartych w art. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. I tak przez budynek należy rozumieć obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach. Z kolei przez budowlę – należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Organ odwołał się również do definicji zawartych w PKOB, gdzie przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałów budowlanych i elementów składowych, będący wynikiem prac budowlanych. Budyn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.