Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

5 marca 2019

NR 87 (Marzec 2019)

Sprzedaż jakich nieruchomości nie wlicza się do prewspółczynnika i proporcji

0 1215

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Nabywa towary i usługi dla celów związanych z działalnością gospodarczą, zwolnioną oraz pozostających poza zakresem tej działalności (cele statutowe), dlatego obowiązana jest do ustalania wartości podatku naliczonego w oparciu o prewspółczynnik wskazany w art. 86 ust. 2a oraz proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT. Czy przy obliczaniu prewspółczynnika oraz proporcji obrót Gminy należy pomniejszyć o wartość netto sprzedanych nieruchomości zaliczonych do środków trwałych takich jak:

 

  • działka niezabudowana - grunty orne (sprzedaż opodatkowana 23%),

  • działka niezabudowana - nieużytki (sprzedaż zwolniona z VAT),              

  • nieruchomość zabudowana budynkiem stanowiącym dawny ośrodek zdrowia,

  • mieszczący na poddaszu lokal mieszkalny (sprzedaż zwolniona z VAT),

  • sprzedaż na raty: budynku w którym jest ośrodek zdrowia,

  • mieszkań komunalnych,

  • budynków przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej przez Gminę?

 

Odpowiedź

Przy kalkulacji prewspółczynnika VAT i proporcji dla Urzędu, zdaniem Redakcji:

 

  1. nie należy pomniejszać obrotu o wartość sprzedanych nieruchomości zaliczonych do środków trwałych takich jak: działka niezabudowana - grunty orne, działka niezabudowana - nieużytki, mieszkania komunalne;

  2. można pomniejszyć obrót o wartość sprzedanych nieruchomości takich jak: budynek stanowiący dawny ośrodek zdrowia, mieszczący na poddaszu lokal mieszkalny,  budynek w którym jest ośrodek zdrowia, budynki przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej przez Gminę.

 

 

Uzasadnienie

Podstawowe obowiązki oraz zasady obliczania prewskaźnika określają przepisy art.86 ust. 2a – 2h ustawy o podatku od towarów i usług. Z przepisów tych wynika m.in. że art.90 ust. 5, 6, 9a i 10 stosuje się odpowiednio (art.86 ust.2g ustawy o VAT). Co oznacza, że dochody wykonane urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego nie obejmują odpowiednio dochodów lub przychodów z tytułu:

 

  1. dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane odpowiednio przez jednostkę samorządu terytorialnego lub jednostkę organizacyjną jednostki samorządu terytorialnego do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane odpowiednio do środków trwałych jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej jednostki samorządu terytorialnego - używanych na potrzeby prowadzonej przez te jednostki działalności;

  2. transakcji dotyczących:

 

a) pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych,

b) usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.

Wymienionych powyżej transakcji nie wlicza się także do wyliczania proporcji określonej w art.90 ust.1 ustawy o VAT.

Niestety, zasada ta budzi wiele wątpliwości co do stosowania jej w praktyce, a szczególnie w jednostkach samorządu terytorialnego. Wątpliwości te dotyczą przede wszystkim rozstrzygnięcia, które środki trwałe JST używane są na potrzeby prowadzonej przez te jednostki działalności oraz które transakcje są pomocniczymi transakcjami w zakresie nieruchomości.

Zasada przywołana na wstępie uznaje, że w kalkulacji proporcji wyłącza się jedynie transakcje dla podmiotu wyjątkowe, mogące w nieuzasadniony sposób wpłynąć na wynik tej proporcji. Proporcja musi obrazować rzeczywisty rodzaj sprzedaży, stąd też wszelkie nietypowe dla danej jednostki obroty wyłącza się. Trudno jest jednoznacznie wskazać jakie wpływy ze sprzedaży nieruchomości należy uwzględnić w kalkulacji prewskaźnika oraz w proporcji. Rozstrzygnięcie tej kwestii zależy m.in. od sytuacji danej jednostki, jej specyfiki, rodzaju czynności występujących w danej jednostce.

W celu odpowiedzi na pytanie Czytelnika przeanalizowano następujące wyroki NSA: I FSK 884/14 z 23.07.2015r., I FSK 1328/14 z 26.11.2015r., I FSK 240/14 z 18.03.2015r., I FSK 479/14 z 05.05.2015 r., I FSK 998/14 z 11.09.2015r.

Z wyroków tych wynika, że art.90 ust. 5 ustawy o VAT należy interpretować w ten sposób, że przy kalkulacji wartości współczynnika struktury sprzedaży nie należy uwzględniać sprzedaży środków trwałych, których sprzedaż nie stanowi integralnej części zwykłej działalności gospodarczej danego podmiotu. A contrario oznacza to, że do wartości współczynnika należy zaliczyć taką sprzedaż środków trwałych, która stanowi zwykłą działalność gospodarczą podatnika. Jak wskazał sąd, do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, wlicza się sprzedaż teg...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.