Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

18 lipca 2016

Sprzedaż poniżej ceny zakupu a VAT

0 1000

W przypadku znacznego obniżenia wartości sprzedawanych towarów, nawet poniżej ceny zakupu, jako podstawę opodatkowania należy przyjąć rzeczywistą kwotę należną otrzymaną z tytułu sprzedaży.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2016 roku nr ILPP5/4512-1-103/16-4/AK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, którego przedmiotem działalności jest handel obuwiem w kilku salonach jednocześnie. Z przyczyn ekonomicznych zaczął sukcesywną likwidację sklepów. Przez cały okres działalności na magazynie nagromadziło się wiele par obuwia, którego nie udało się sprzedać nawet po cenie zakupu. Jest to obuwie niemodne, czasami uszkodzone lub zabrudzone od wystawy czy mierzenia, które leży na magazynie od kilku lat. Przedsiębiorca chciałby pozbyć się tego towaru w jakikolwiek sposób i odzyskać zainwestowane pieniądze w choćby niewielkim stopniu sprzedając obuwie po takiej cenie, jaką jest w stanie w chwili obecnej uzyskać. Celem wyprzedaży jest odzyskanie choćby części pieniędzy i zwolnienie kosztownej w utrzymaniu powierzchni magazynowej. Jedynym sposobem jest sprzedaż obuwia po bardzo obniżonej cenie.

W związku z powyższym Przedsiębiorca powziął wątpliwości, czy w przypadku znacznego obniżenia wartości sprzedanych towarów, nawet poniżej ceny zakupu, podatek należny od towarów i usług ma być wyliczony od wartości tej sprzedaży.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wskazał, iż Przedsiębiorca ma prawo swobodnie układ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.