Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT W FINANSACH PUBLICZNYCH , AKTUALNOŚCI

26 kwietnia 2022

Sprzedaż przez Gminę działki zabudowanej zabytkowym zespołem dworsko-parkowym.

0 777

Sprzedaż budynku dworu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy (nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku upłynie okres dłuższy niż 2 lata, Gmina nie ponosiła nakładów na ulepszenie budynku).

Sprzedaż ruin budynku dawnej stajni oraz budynku gospodarczego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy (Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości oraz nie ponosiła nakładów na ulepszenie w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej tych budynków).

Dostawa działki na której położone są ww. budynki wraz z parkiem, będzie korzystała ze zwolnienia od VAT, bowiem grunt na którym jest położone są ww. budynki (zespół dworski) podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynek.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 kwietnia 2022 roku, nr 0113-KDIPT1-1.4012.110.2022.3.WL.

Sytuacja Podatnika

Gmina planuje sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej zabytkowym zespołem dworsko-parkowym zlokalizowanej na działce nr 1, która zabudowana jest budynkiem dworu, ruinami budynku dawnej stajni oraz budynkiem gospodarczym. W skład zespołu dworskiego wchodzi również park.

Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków. Po II wojnie światowej cała nieruchomość przeszła na rzecz Skarbu Państwa, która stała się siedzibą szkoły podstawowej. Gmina stała się właścicielem nieruchomości zgodnie z decyzją Wojewody – na podstawie której nieruchomość przekazana została nieodpłatnie na własność Gminy. Dwór usytuowany na działce gminnej stanowi budynek w rozumieniu przepisów wskazanych w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo Budowlane. Gmina, kiedy przejmowała nieodpłatnie zabudowaną nieruchomość - była już onazagospodarowana, tzn. w części dworu mieściła się Szkoła Podstawowa, a pozostała część była wynajęta dla najemców na lokale mieszkalne. Szkoła Podstawowa prowadzona przez Gminę została zlikwidowana, a następnie została podpisana umowa użyczenia przedmiotowej nieruchomości ze Stowarzyszeniem na prowadzenie działalności oświatowej, tj. szkoły podstawowej z oddziałem przedszkolnym. Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości (zespół pałacowo-parkowy) - nieruchomość Gmina nabyła nieodpłatnie decyzją Wojewody. Gmina nie ponosiła nakładów na ulepszenie wyżej wymienionych budynków.

Gmina wydzierżawiła nieruchomość na okres 3 lat w celu prowadzenia działalności gospodarczej i ustaliła czynsz dzierżawny z podziałem na teren parku (bez podatku VAT) oraz budynek dworu (podatek VAT 23%).

Budynek gospodarczy i ruiny budynku stajni stanowią budynek w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ww. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane i są trwale związane z gruntem, budynki te nie zostały zasiedlone w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Budynek gospodarczy oraz budynek dawnej stajni nie był wykorzystywany podczas działalności Szkoły Podstawowej oraz przez najemców lokali mieszczących się w budynku dworu. Gmina nie ponosiła nakładów na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym wszystkich ww. budynków, położonych na działce nr 1 w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej tych budynków.

 

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT: zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)     dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)     pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Według art. 2 pkt 14 ustawy: ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)  wybudowaniu lub

b)  ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy: zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)  w stosunku do t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.