Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

30 czerwca 2013

Sprzedaż środka trwałego i odliczenie podatku w okresie zawieszenia działalności

0 716

Do czerwca 2013 roku prowadziłem działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, będąc zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od lipca 2013 roku zawiesiłem działalność gospodarczą w oparciu o przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W ostatniej złożonej deklaracji VAT-7 wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc rozliczeniowy. W lipcu zamierzam dokonać sprzedaży środka trwałego, która w świetle ustawy o VAT jest zwolniona od podatku (art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT, przy zakupie nie byłem uprawniony do odliczenia kwoty podatku naliczonego). Czy w tej sytuacji powinienem za okres zawieszenia działalności składać deklaracje VAT-7 (w związku z kwotą z przeniesienia oraz dokonaniem sprzedaży) oraz czy mogę wystawić fakturę VAT z tytułu sprzedaży w lipcu ?

ODPOWIEDŹ

W opisanym przypadku nie musi Pan składać deklaracji VAT-7 za okres zawieszenia działalności gospodarczej. Nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc może Pan wykazać w pierwszej złożonej deklaracji VAT-7 po wznowieniu działalności gospodarczej. Może Pan w lipcu wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż środka trwałego.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może, na mocy postanowień wynikających z art.14a ust. 1 i 1a ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (zwanej dalej: u.s.d.g), zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Co do zasady, w okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnicy są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji VAT-7. Powyższe wynika z zapisów art.99 ust.7a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Natomiast w ust.7b cytowanego przepisu ustawodawca zawarł wyjątki od tej zasady. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji nie będzie dotyczyło przypadków gdy:

●podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

●podatnik dokonuje importu usług lub nabywa towary - w zakresie dla których jest podatnikiem;

Zwolnienie od składania deklaracji nie będzie dotyczyło również okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego oraz okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu jak również okresów za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Zatem, w opisanym przez Pana przypadku powstaje pytanie czy w związku z istniejącą nadwyżką podatku naliczonego na należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, którą wykazał Pan w ostatniej deklaracji przed okresem zawieszenia działalności istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności? Z analizy wskazanego przepisu art.99 ust.7b wynika, iż taki obowiązek nie istnieje, gdyż nie zaistniały okoliczności wskazane w tym artykule. Należy zauważyć, iż ustawa o VAT wprost nie reguluje takiej sytuacji, jednakże naszym zdaniem stanowisko przedstawione powyżej wynika z brzmienia art.87 ust.1 ustawy, w myśl którego, jeżeli kwota podatku naliczonego jest w danym okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy. W przypadku zawieszenia działalności będzie to pierwszy miesiąc/ kwartał po zakończeniu zawieszenia działalności.

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwość niesładania deklaracji w okresie zawieszenia jest wyłącznie prawem podatnika a nie jego obowiązkiem. Zatem w omawianym przypadku może Pan wybrać drugi sposób rozliczenia nadwyżki...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.