Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Chciałbym zachęcić Klientów do zakupu większej ilości moich towarów. Do dużych pojemników, chcemy dodawać mniejszy (gratis). Jak mam to rozliczyć skoro płacimy za produkcję tych mniejszych pojemników? Mam sprzedać za złotówkę ten mniejszy żeby było dobrze czy mogę za zero?  

ODPOWIEDŹ

Towar gratisowy dołączony do towaru głównego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki określonej dla tego towaru, natomiast podstawę opodatkowania powinien stanowić koszt wytworzenia. Nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT prezent małej wartości oraz próbka w rozumieniu ustawy o podatku VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast na mocy art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Gratisy to inaczej prezenty (w postaci towarów lub usług), które klient otrzymuje wraz z zakupem towaru głównego lub głównej usługi. Na gruncie przepisów podatkowych gratisy traktowane są jako nieodpłatna dostawa towarów. Czytelnik ma zamiar do dużych pojemników dodawać gratisowo mniejszy, aby zachęcić klientów do zakupu. Pytanie dotyczy rozliczenia sprzedaży tych gratisów z uwagi na fakt, że jest producentem tych pojemników. Generalnie gratisy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jeśli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem lub wytworzeniem przekazywanych towarów.

Od tej zasady istnieją wyjątki, tzn. opodatkowaniu nie podlega nieodpłatne przekazanie klientowi prezentu o małej wartości, czyli wartego nie więcej niż 10 zł bez podatku, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika. Jeżeli prezent przekracza tę kwotę, ale suma prezentów przekazanych jednej osobie w danym roku nie przekracza 100 zł, czynność również n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.