Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

31 października 2013

Sprzedaż towaru z Chin w Polsce przez brytyjską firmę

0 923

Firma angielska chce dokonać importu tkaniny z Chin do Polski. Odprawa ma być w Polsce, później mają nam sprzedać tę tkaninę. Towar zostanie zaimportowany w Gdyni, a następni przywieziony do do nas. Formalności związane z odprawą celną maja leżeć po stronie formy angielskiej. Czy angielski dostawca powinien zastosować stawkę VAT 23% do dostawy towaru? Czy ma obowiązek dokonania rejestracji na VAT w Polsce?

ODPOWIEDŹ

Tak, Państwa kontrahent ma obowiązek dokonania rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce i powinien zastosować stawkę VAT właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju (23%).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a także import towarów na terytorium kraju. Zgodnie z art.26a ust.1 ustawy miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej. Zgodnie z art.22 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Jednakże zgodnie z art.22 ust.4 ustawy w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że Państwa angielski kontrahent dokonuje na terytorium Polski dwojakiego rodzaju czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług: importu towarów oraz dostawy towaru na terytorium kraju. Sprowadzone z Chin towary zostaną bowiem wprowadzone przez brytyjską firmę na terytorium Unii Europejskiej w Gdyni, co oznacza, że, zgodnie z art.26a ust.1 ustawy o VAT, miejscem ich importu będzie Polska. Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 3 ustawy natomiast import towarów na terytorium kraju jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Następnie angielska firma sprzeda towar Państwa firmie. Zgodnie z cytowanym powyżej art.22 ust.4 ustawy o VAT dostawa ta będzie uznana za dokonaną na terytorium państwa zaimportowania towarów, czyli na terytorium Polski, a zatem, zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, również będzie stano...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.