Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż zaewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej na rzecz rolnika ryczałtowego a faktura

Artykuły | 31 marca 2020 | NR 100
0 938

Jak dokumentować sprzedaż na rzecz rolnika ryczałtowego, jeżeli stosuję kasę rejestrującą?

Odpowiedź

Czytelnik od 1 stycznia 2020 roku nadal ewidencjonuje taką sprzedaż przy zastosowaniu kasy rejestrującej i ma możliwość wystawienia rolnikowi ryczałtowemu faktury do paragonów, które nie zawierają NIP.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zatem, co do zasady, każda sprzedaż na rzecz tych osób winna zostać zewidencjonowana na kasie fiskalnej. W przypadku natomiast gdy drugą stroną jest podmiot, który prowadzi działalność ma on obowiązek wystawić fakturę sprzedaży. 
Z kolei, zgodnie z  art. 106i ust. 6 ustawy o VAT, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę, którą  wystawia się: 

  • do 15. dnia kolejnego miesiąca – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty,
  • nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

W przypadku, gdy żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty przedsiębiorca nie ma takiego obowiązku (art. 106b ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług).
W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (art. 106b ust. 5 ustawy). Powyższa nowelizacja została wprowadzona z dniem  1 stycznia 2020 roku.  
Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnicy prowadząc ewidencję wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności, z zastrzeżeniem § 12.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług).
W przypadku sprzedaży dokonanej na rzecz rolnika ryczałtowego należy wyjaśnić, iż rolnik ryczałtowy jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie oznacza to jednak, że rozlicza ten podatek. Rolnik, który dokonuje sprzedaży swoich produktów rolnych z własnej działalności (lub świadczący usługi rolnicze) jest rolnikiem ryczałtowym i korzysta ze zwolnienia od podatku w myśl art. 43 ust....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.