Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

30 czerwca 2015

Sprzedaż złomu po 1 lipca 2015 roku przedsiębiorcy zwolnionemu od VAT

0 761

Odbiorca złomu - podatnik zwolniony od VAT - wpłacił w czerwcu zaliczkę 50% wartości towaru i wystawiliśmy fakturę bez VAT z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Towar zostanie odebrany w lipcu i musimy wystawić fakturę końcową. Jaką stawkę VAT zastosować?

ODPOWIEDŹ

Podatnikiem z tytułu opisanej dostawy jest nabywca, więc powinni Państwo wystawić fakturę bez VAT, z adnotacją „odwrotne obciążenie”.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art.17 ust.1pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2015 roku podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) dokonującym ich dostawy jest czynny podatnik VAT,

  • b) nabywcą towarów jest podatnik w rozumieniu ustawy (czyli podmiot prowadzący działalność gospodarczą) – bez względu na to czy jest podatnikiem VAT czynnym czy zwolnionym,

  • c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt 2 ustawy (czyli zwolnieniem przewidzianym dla towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku).

W takiej sytuacji dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego (art.17 ust.2 ustawy o VAT). Zgodnie z art.106e ust.1 pkt 18 oraz ust.4 pkt 1 ustawy faktura dotycząca dostawy takich towarów nie zawiera stawki ani kwoty podatku, zawiera natomiast adnotację „odwrotne obciążenie”. W myśl art.106f ust.2 ustawy powyższe zasady stosuje się również przy wystawianiu faktur dokumentujących zaliczki na poczet dostaw objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Rozumiem, że Państwo, jako czynny podatnik VAT, sprzedajecie jeden z towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą, zwolnionemu podmiotowo od VAT. W takiej sytuacji, w świetle przywołanych powyżej przepisów, prawidłowo postąpiliście Państwo nie opodatkowując VAT otrzymanej zaliczki na poczet dostawy i wystawiając fakturę bez kwoty podatku, z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Zobowiązanym do zapłaty podatku z tytułu wpłaconej zaliczki jest bowiem odbiorca towarów.

Sposób opodatkowania tego typu transakcji zmienia się jednak od 1 lipca 2015 roku. Zgodnie z treścią art.17 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od tego dnia odwrotne obciążenie w opodatkowaniu dostaw towarów wymienionych w załączniku...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.