Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

1 marca 2017

Transakcja łańcuchowa a prawo do odliczenia VAT naliczonego

0 915

Dokonałam zakupu towaru niehandlowego z Niemiec. Sprzedawca wystawił fakturę VAT z doliczonym podatkiem VAT 23%. Na fakturze mam podany tylko NIP DE sprzedawcy (nie ma nr polskiego). Sprzedawca posiada siedzibę w Polsce (w Warszawie). Czy mogę odliczyć VAT z faktury?                            

ODPOWIEDŹ

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli zakupiony towar służy czynnościom opodatkowanym.

UZASADNIENIE

Z opisu wynika, że dostawca towarów z Niemiec jest zarejestrowanym podatnikiem na terenie Polski i wystawia fakturę z krajową stawka VAT 23%, tak więc można uznać, że dokonuje on dostawy towaru sprowadzonego z Niemiec na terenie Polski jako polski podatnik.

W przedstawionym pytaniu mamy więc do czynienia z transakcją łańcuchową, pomiędzy trzema podmiotami (Y Niemcy, X Niemiecka firma zarejestrowana w Polsce, A Polska).

Y Niemcy --------> X Polska (Niemcy) --------> A Polska

•------------------------------------------------------->•

TOWAR

Zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Każda z dostaw w transakcji łańcuchowej traktowana jest odrębnie, co oznacza, iż odrębnie jest też ustalane miejsce dostawy. W związku z tym, że dokonywane jest tylko jedno przemieszczenie towarów, zatem tylko jedna dostawa może być uznana za dostawę „ruchomą” towarów, pozostałe są dostawą „nieruchomą”.

Podstawowa zasada ustalania miejsca świadczenia dla „ruchomej” dostawy towarów, została określona w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT tj. w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią dostawę należy opodatkować w miejscu, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Natomiast w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie (art.22 ust.2 ustawy).

W przypadku, o który...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.