Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 sierpnia 2018

Tryb postępowania w przypadku utraty dokumentacji podatkowej

0 1411

Klienta utraciła dokumenty za wszystkie lata poza 2018 - miała pożar domu. Działalność prowadzi w domu i to jest siedziba firmy, tam przechowywała wszystkie dokumenty. Działalność prowadzi sama na Książce Przychodów i Rozchodów + VAT. Czy w związku z tym powinna poinformować instytucję o tym zdarzeniu? Czy powinna poinformować o utracie dokumentów Urząd Skarbowy? Czy powinna odtwarzać dokumenty, lub jakie są procedury przy takim zdarzeniu?

ODPOWIEDŹ

Czytelniczka powinna posiadać dokumentację z pożaru tj. protokoły straży pożarnej, policji z których wynikają fakt wystąpienia pożaru, przyczyny oraz skutki związane z pożarem. W sytuacji utraty dokumentacji podatkowej Czytelniczka powinna:

- powiadomić urząd skarbowy załączając dowody na poparcie zawiadomienia o utracie dokumentacji w wyniku pożaru,

- jak najrzetelniej odtworzyć dokumentację podatkową tj. duplikaty faktur, przelewy, itp.

UZADNIENIE

Zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy Ordynacja podatkowa przez pojęcie „księgi podatkowe” - rozumie się - księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy.

Zauważyć należy, że   podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Do tych dokumentów zaliczyć można min. deklaracje, faktury, rachunki, rejestry, ewidencje, dowody wewnętrzne, zestawienia obrazujące zdarzenia gospodarcze figurujące w księgach podatkowych.

Okres przedawnienia został określony w art. 70 Ordynacji podatkowej. W myśl tego przepisu zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Trzeba dodać, że bieg terminu przedawnienia może być zawieszany lub przerwany, co skutkuje wydłużeniem czasu przechowywania całej dokumentacji podatkowej.

Zatem, podatnik jest w pełni odpowiedzialny za cała dokumentację podatkową do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a utrata dokumentacji nie powoduje zwolnienia z tej odpowiedzialności. Dlatego też, w przypadku utraty dokumentacji dobrze jest zawiadomić urząd skarbowy o tym fakcie i zobowiązać się do jej odtworzenia. W przypa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.