Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

3 września 2017

Udostępnianie aut pracownikom na podstawie umów najmu do celów prywatnych a odliczenie 100% VAT

0 961

Firma dysponuje flotą samochodów osobowych, które są wykorzystywane do celów służbowych. Jednocześnie firma wprowadziła regulamin, który uniemożliwia wykorzystanie tych aut do celów innych niż służbowe poza godzinami pracy. Firma postanowiła ponadto, że chętni pracownicy będą mogli zawrzeć z firmą umowę najmu, z określeniem kosztu przejazdu jednego kilometra na podstawie tzw. kilometrówki, celem prywatnego ich wykorzystania. Czy w takim przypadku możliwe jest odliczenie 100% podatku naliczonego od samochodów i od innych kosztów eksploatacyjnych? Firma złożyła dla każdego samochodu służbowego VAT-26.

ODPOWIEDŹ

Firma - podatnik nie będzie miała prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego od faktur dokumentujących zakup samochodów oraz inne koszty związane z eksploatacją samochodu, gdyż wynajęcie samochodu dla pracownika (nawet na podstawie umowy najmu, która jest umową odpłatną) nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przepis ustawy VAT oraz linia orzecznicza NSA wskazują jednoznacznie, że pełne odliczenie jest możliwe tylko w sytuacji, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Oznaczać to będzie, jak wynika z linii orzeczniczej NSA, że nawet jeżeli firma zajmuje się odpłatnym wynajmem aut w ramach PKD, to samo wynajęcie ich na rzecz pracownika (nawet odpłatne) spowoduje brak możliwości pełnego odliczenia.

UZASADNIENIE

Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące wysokości odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami na samochody służbowe (osobowe) obowiązuje od 1 kwietnia 2014 roku i zgodnie z decyzją Rady UE ma mieć ważność do końca 2019 roku. Jak wskazuje ustawodawca w art. 86a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.): W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika stanowi 50% kwoty podatku.

Oznacza to, że co do zasady, odliczeniu podlega podatek w wysokości 50% kwot wykazanych na fakturze. Ponadto w art.86a ust.3 u.p.t.u. wskazuje się między innymi, że przepis ust.1 nie ma zastosowania w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są:

  • wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

  • konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Obecnie, istotą sporu pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi jest dokonanie wykładni przepisu zamieszczonego w art.86a ust.3 pkt 1 lit.a u.p.t.u., czyli „wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika”. O ile część wojewódzkich sądów administracyjnych dokonuje korzystnej wykładni dla podatników, o tyle można wskazać, że już na poziomie NSA utrwaliła się linia orzecznicza, w której wyłącza się możliwość rozszerzającego rozumienia przepisu (np. wyroki NSA: I FSK 1987/15, I FSK 1983/15, I FSK 1669/15 oraz I FSK 1556/15). Otóż podatnicy stoją na stanowisku, że jeżeli firma - podatnik wynajmie swojemu pracownikowi w ramach umowy najmu samochód, który:

  • jest np. autem testowym przez okres 1 roku, a następnie podlega odsprzedaży jako towar handlowy, gdyż tak został zakwalifikowany lub

  • jest autem służbowym, które służy pracownikom do wykonywania czynności służbowych w godzinach pracy lub

  • jest autem służbowym, które jest wynajmowane odpłatnie na rynku (firma ma takie PKD),

- to możliwe jest odliczenie całości podatku naliczonego od w/w samochodów, gdyż umowa najmu ma charakter odpłatny i stanowi wedle art. 8 ust.1 ustawy o VAT odpłatne świadczenie usług. Organy podatkowe jak i NSA wskazują całkowicie odmiennie i podnoszą, iż należy ściśle rozumieć użyty zwrot „wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika”. Przykładowo w wyroku NSA z dnia 08.03.2017...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.