Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Udostępnienie aplikacji, pożyczka nieoprocentowana

Artykuły | 26 sierpnia 2021 | DODATEK NR 13
0 643

Czynność udostępnienia Aplikacji w zamian za Opłatę Subskrypcyjną i czynność udzielenia nieoprocentowanych pożyczek będą stanowiły dwa odrębne świadczenia, wykonywane przez Podatnika na rzecz dwóch nabywców. Podatnik z tytułu udzielanych pożyczek pracownikom nie uzyska wynagrodzenia w postaci odsetek ani wynagrodzenia w postaci prowizji, dlatego czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT. Czynność udostępnienia Aplikacji w zamian za Opłatę Subskrypcyjną będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług, które będzie podlegało opodatkowaniu VAT według właściwej stawki. 
Podatnik będzie uprawniony do odliczania w pełnej wysokości podatku VAT z tytułu zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, bowiem wykonywane przez Podatnika czynności udzielenia nieoprocentowanych pożyczek towarzyszą działalności gospodarczej Spółki i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z  13 sierpnia 2021 roku, nr 0113-KDIPT1-2.4012.297.2021.4.SM.

Sytuacja Podatnika

Podatnik rozważa rozpoczęcie działalności gospodarczej związanej z udostępnieniem serwisu/aplikacji („Aplikacja”), której użytkownikami będą pracodawcy („Pracodawcy”) i ich pracownicy („Pracownicy”). Umowa na użytkowanie Aplikacji będzie zawarta z Pracodawcą. Pracodawca będzie decydował, którzy Pracownicy będą mogli korzystać z Aplikacji. Za pośrednictwem Aplikacji Podatnik będzie oferował możliwość zaciągnięcia krótkoterminowej pożyczki pieniężnej („Pożyczka”) przez Pracowników danego Pracodawcy.

Zgodnie z założeniami, Pożyczka będzie nieoprocentowana dla Pracownika, a Podatnik będzie osiągał przychody z tytułu subskrypcji Aplikacji (udostępnienia oprogramowania).

Aplikacja będzie pozwalała pobierać/wypłacać dowolną kwotę na rzecz Pracownika (w ramach umowy z Pracodawcą) w zakresie wynagrodzenia w czasie trwania miesiąca kalendarzowego. Ww. wypłata będzie odbywała się poprzez udzielenie nieoprocentowanej pożyczki przez Podatnika, a następnie będzie potrącana (za zgodą Pracownika) z bieżącego przysługującego wynagrodzenia od

Pracodawcy. Przy czym, umowa na użytkowanie Aplikacji będzie zawierana tylko z Pracodawcą, a Pracodawca w ramach umowy zawartej z Podatnikime będzie zgłaszał ilość Pracowników, którzy będą mieli udostępnioną Aplikację. Opłata za subskrypcję będzie opłatą za korzystanie/udostępnienie Aplikacji przez Podatnika na rzecz Pracodawcy i zgłoszonych przez niego Pracowników.

Opłata subskrypcyjna nie będzie warunkowała zawarcia umowy Pożyczki, będzie wnoszona raz w miesiącu zgodnie z ilością zgłoszonych Pracowników. Wysokość ww. opłaty nie będzie uzależniona od określonej kwoty udzielonej pożyczki Pracownikowi, ale od ilości zgłoszonych przez Pracodawcę Pracowników mogących korzystać z Aplikacji. Poniesiony przez Pracodawcę koszt opłaty subskrypcyjnej nie będzie w całości bądź w części refakturowany na Pracownika, któremu Wnioskodawca udzieli Pożyczki.

Czynnością dominującą w ramach umowy na użytkowanie Aplikacji, która zostanie podpisana z Pracodawcą będzie aktualizacja danych

Pracowników, a także dokonanie potrącenia wynagrodzenia Pracowników. Z punktu widzenia Pracownika za czynności dominujące w ramach umowy udzielenia pożyczki będzie uznawane dokonanie wypłaty Pożyczki za pośrednictwem Aplikacji. Między czynnościami wchodzącymi w skład umowy na użytkowanie Aplikacji nie będzie istniała zależność powodująca, że czynności te nie mogą być świadczone odrębnie. 

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegaja odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.