Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NAJNOWSZE INTERPRETACJE W ZAKRESIE VAT

29 sierpnia 2019

DODATEK NR (Wrzesień 2019)

Usługi parkingowe - opodatkowanie i odliczenie VAT od kosztów

0 1066

Odpłatne udostępnienie parkingu o łącznym czasie przekraczającym 1 godzinę oraz na podstawie biletu wykupionego w ramach strefy płatnego parkowania, który posiada jeszcze czas postoju ale nie został wykorzystany w całości, powoduje, że Miasto występuje w roli podatnika, a w konsekwencji ww. czynności stanowią czynności podlegające opodatkowaniu według stawki 23%. Natomiast udostępnianie przez Miasto nieodpłatnie parkingu do 1 godziny, poza godzinami czasu płatnego parkowania oraz w soboty, niedziele i święta, stanowi realizację zadań własnych (w przedmiocie infrastruktury drogowej).

W konsekwencji Miastu przysługuje odliczenie częściowe w związku z poniesieniem nakładów związanych z utrzymaniem parkingów.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 sierpnia 2019 roku, nr 0111-KDIB3-2.4012.292.2019.1.ASZ.

Sytuacja Podatnika

Miasto jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach czynności opodatkowanych mieści się m.in sprzedaż biletów parkomatowych na parkingach niestanowiących pasa drogowego, będące wynagrodzeniem za świadczenie usług parkingowych podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%.

Miasto zamierza aby część usług parkowania było świadczone nieodpłatnie:

  1. pierwsza godzina za parkowanie bezpłatna, dla wszystkich użytkowników korzystających z parkingu,
  2. poza godzinami czasu płatnego parkowania,
  3. w soboty, niedziele i święta,
  4. nieodpłatnie, na podstawie biletu wykupionego w ramach strefy płatnego parkowania, który posiada jeszcze czas postoju ale nie został wykorzystany w całości w strefie płatnego parkowania.

Wnioskodawca posiada na podstawie ustawy o drogach publicznych tereny parkingowe w ramach pasa drogowego, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Celem takiego działania przez Miasto, jest zwiększenie ilości dostępnych bezpłatnych wolnych miejsc do parkowania, co przyczyni się do promowania Miasta i większego zainteresowania parkingami w dni powszednie.

Stanowisko Dyrektora

  1. Na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług – w myśl art.8 ust.1 ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…). W świetle art.15 ust.1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art.15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 41 ust. 1 w powiązaniu z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 23% (...)
    Odnosząc się do pierwszej sytuacji Dyrektor wskazał, iż odpłatne udostępnienie parkingu czas przekraczający 1 godzinę oraz na podstawie biletu wykupionego w ramach strefy płatnego parkowania, który posiada jeszcze czas postoju ale nie został wykorzystany w całości w strefie płatnego parkowania, skutkuje po stronie klienta uzyskiwaniem korzyści, a Masto ma prawo żądać od klienta zapłaty/wynagrodzenia. W tym przypadku, po stronie Miasta występuje jedno świadczenie za wynagrodzeniem, ustalonym przez Miasto. Należy bowiem podkreślić, że na gruncie podatku od towarów i usług nie występują czynności częściowo odpłatne.
    W konsekwencji, Dyrektor stwierdził, że w takim przypadku Miasto wykonuje czynności stanowiące odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art.8 ust. 1 pkt 1 ustawy, które podlega opodatkowaniu wg stawki 23%.
    Natomiast odnośnie udostępniania nieodpłatnie parkingu do 1 godziny, poza godzinami czasu płatnego parkowania oraz w soboty, niedziele i święta, należy wskazać, że po stronie Gminy nie będzie dokonywana żadna aktywność polegająca na wykonywaniu jakiejkolwiek usługi, lecz Gmina udostępni jedynie miejsca parkingowe w ramach realizacji zadań własnych (w przedmiocie infrastruktury drogowej). Z uwagi bowiem na swą specyfikę, jednostki samorządu terytorialnego nie są podmiotami zrównanymi z komercyjnymi przedsiębiorcami. Regulacje prawne ustawy o drogach publicznych w sposób jednoznaczny wskazuj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.