Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NAJNOWSZE INTERPRETACJE W ZAKRESIE VAT

27 sierpnia 2019

DODATEK NR (Wrzesień 2019)

Usługi turystyki i usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów lotniczych

0 1287

Świadczone przez przedsiębiorcą w ramach działalności w formie jednoosobowej usługi, jako usługi turystyki nieograniczające się wyłącznie do jednego świadczenia, będą mogły podlegać opodatkowaniu według szczególnej procedury marży przy spełnieniu warunku, że przedsiębiorca działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek. Nie ma przy tym znaczenia status podmiotu będącego nabywcą oraz łączenie pordóży z obowiązkami służbowymi. Przedsiębiorcy przysługuje prawo do zastosowania do świadczonych usług pośrednictwa w sprzedaży biletów transportu lotniczego stawki podatku w wysokości 0%, o ile posiada on międzynarodowe bilety lotnicze wystawione przez przewoźnika na określoną trasę dla konkretnego pasażera.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 sierpnia 2019 roku, nr 0115-KDIT1-2.4012.259.2019.1.AW.

Sytuacja Podatnika

Przedsiębiorca w ramach działalności w formie jednoosobowej, wykonuje na rzecz klienta czynności polegające na wyszukaniu ofert najlepiej dopasowanych do jego potrzeb, w wyniku czego wyręcza go z czynności samodzielnego wyszukiwania ofert, wykorzystując przy tym niedostępne dla osób fizycznych globalne systemy rezerwacyjne (typu: Business to Business - whole saller). Czynności te to:

  • dobór rezerwacji oraz jej zakup odbywa się na podstawie przedstawionych przez konkretnego klienta preferencji i oczekiwań,
  • klient przed dokonaniem wyboru otrzymuje kilka starannie wyselekcjonowanych propozycji, przedstawiających wachlarz możliwych opcji, poczynając od ceny, standardu pokoju, wyżywienia, odległości od wybranej lokalizacji, dostępnych usług dodatkowych takich jak basen czy SPA,
  • w ramach usługi klient może również otrzymać wskazówki dotyczące dostępnego na miejscu transportu i możliwości dotarcia do konkretnych lokalizacji.

Przedsiębiorca dokonuje zakupu usługi na własny rachunek i „w imieniu konkretnego klienta”, jednakże nabywane za pośrednictwem różnych systemów rezerwacyjnych usługi są fakturowane przez zarządzającego takim systemem na Przedsiębiorcę. Przedsiębiorca świadczy także usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów lotniczych.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z przepisem art.119 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5. Przez marżę rozumie się różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Powyższe regulacje odnoszą się do usług, które w całości składają się na usługę turystyczną. Użycie w cytowanym przepisie słowa „w szczególności” oznacza, iż jest to katalog otwarty. Konsekwentnie, inne usługi stanowiące składnik usługi turystyki również powinny być uwzględnione. Czynnikiem wyróżniającym konkretną czynność jako usługę jest przede wszystkim to, że świadczenie tej czynności zmierza do zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego. Należy przyjąć, że nabycie tych usług i towarów, które zaspokajają potrzeby i oczekiwania turysty w trakcie korzystania z usługi turystycznej, będzie w przypadku wykonywania usług turystyki stanowić element kalkulacyjny do określenia marży.

Jak stanowi art.119 ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek i przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Zatem łączne spełnienie powyższych przesłanek przesądza o obligatoryjności zastosowania szczególnej procedury opodatkowania usług turystyki procedurą marży. 

Natomiast stosownie do art.83 ust. 1 pkt 23 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. W myśl art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy, przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.