Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi wynajmu sezonowego a termin instalacji kasy on-line

Artykuły | 27 kwietnia 2020 | NR 101
0 934

Czy rozpoczynając w lipcu usługi wynajmu sezonowego pokoi nad morzem muszę mieć kasę fiskalną on-line?
 

Odpowiedź

Jeżeli Czytelnik nie spełni warunku zwolnienia z ewidencji za pomocą kasy określonego w poz. 37 załącznika do rozporządzenia obowiązek rozpoczęcia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej nastąpi po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym zostanie przekroczony obowiązujący Czytelnika limit obrotu.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Na mocy § 2 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących określono zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r. – czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W poz. 37 załącznika określono zwolnienie dla czynności świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Powyższe zwolnienie dotyczy jedynie sprzedawanych usług i nie odnosi się do dostaw towarów.
Natomiast z § 3 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia wynika, że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 roku  podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2018 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy limit obrotu dla ww. osób (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).
W prowadzonej przez Czytelnika działalności obowiązują ogólne zasady określające termin rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej tj. wysokość obrotów na rzecz w/w osób – tzw. zwolnienie podmiotowe oraz zwolnienie przedmiotowe - związane ze sprzedażą szczególnych czynności określonych w załączniku do rozporządzenia.
Jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpi w trakcie roku, to aby określić termin rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy należy wyliczyć obrót w proporcji do okresu świadczenia ww. usług w następujący sposób:
obowiązujący na cały rok podatkowy limit 20.000 zł : 366 dni w roku x liczba dni świadczonych usług w tym roku. 
Zakładając, że Czytelnik pierwszy przychód z najmu uzyska 1 lipca 2020 roku to limit wyniesie:

20.000 : 366 x 184 = 10.054,64 zł

Czytelnik może jednak korzystać również ze zwolnienia przedmiotowego określonego w poz. 37 części II załącznika do rozporządzenia. Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest obowiązek zapłaty za każdą wykonaną usługę wynajmu pokoju dla dla wskazanych osób w całości za pośrednictwem banku lub poczty oraz konieczność zidentyfikowania transakcji, której zapłata dotyczy. Należy zwrócić uwagę, że powyższe zwolnienie dotyczy zapłaty (w tym również zaliczki, zadatku, przedpłaty, raty) dokonanej zarówno przed jak i po wykonanej usłudze, zatem wszystkie muszą być dokonane za pośrednictwem konta bankowego (bez wpłat gotówkowych - np. zaliczka zapłacona przelewem, a pozostała część zapłaty gotówką.
W załączniku do rozporządzenia pod poz. 19 zostały zwolnione również pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi - dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci (PKWiU ex 55.20.19.0). Jednocześnie Czytelnik jest zobowiązany do dokonania samodzielnej klasyfikacji statystycznej świadczonych usług. W razie wątpliwości może zwrócić się o pomoc do Urzędu Statystycznego w Łodzi.
W sytuacji, gdy najem turystyczny ma charakter krótkoterminowy (wakacyjny), usługi z nim związane są zazwyczaj sklasyfikowane w PKWiU 55.20 jako „O...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.