Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

1 września 2013

Wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów z usługą

0 789

W sierpniu 2013 roku nasza spółka wystawiła fakturę na rzecz kontrahenta unijnego. Faktura w dwóch odrębnych pozycjach dokumentuje dostawę stempli budowlanych oraz usługę szlifowania tych stempli. Spółka posiada komplet dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium kraju. Czy postąpimy prawidłowo uznając całość transakcji jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, jeżeli kontrahent rozpozna wewnątrzwspólnotowe nabycie w stosunku do całości transakcji? Jak ująć w księgach opisaną transakcję?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli w zawartej z kontrahentem umowie Spółka zobowiązała się do dostarczenia kontrahentowi stempli budowlanych wraz z usługą ich szlifowania, możecie Państwo całość transakcji wykazać jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt, że sprzedaż stempli oraz usługa szlifowania stanowią dwie wyodrębnione pozycje na fakturze.

UZASADNIENIE

Problematyką sposobu opodatkowania świadczeń złożonych (kompleksowych) zajmowały się już wielokrotnie zarówno polskie sądy administracyjne jak i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W swoim orzecznictwie TSUE konsekwentnie prezentuje stanowisko, że każde świadczenie musi być zasadniczo uznawane za odrębne i niezależne, jednakże świadczenie obejmujące z ekonomicznego i gospodarczego punktu widzenia jedną czynność nie powinno być sztucznie dzielone by nie zakłócić funkcjonowania systemu VAT. W przypadku, gdy wykonywana czynność stanowi dla klienta całość, nie należy jej rozbijać na poszczególne elementy składowe, lecz traktować jako jedno świadczenie, w sposób właściwy dla elementu, który nadaje całemu świadczeniu charakter dominujący. Powyższy pogląd Trybunał Sprawiedliwości zaprezentował między innymi w wyroku z dnia 25 lutego 1999 roku w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd (CPP). Również z wyroku z dnia 22 października 1998 roku w sprawach połączonych C-308/96 i C-94/97 Madgett i Baldwin Trybunał stwierdził, że w przypadku jednej, złożonej transakcji dane świadczenie musi być uznane za pomocnicze względem świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi dla klientów celu samego w sobie, lecz środek służący jak najlepszemu skorzystaniu ze świadczenia głównego. Koncepcja tak rozumianego świadczenia złożonego wykształcona przez TSUE została w pełni zaakceptowana przez sądy krajowe.

Reasumując powyższe należy uznać, że próba rozbicia świadczenia o charakterze złożonym na poszczególne elementy przeczyłyby ekonomicznemu charakterowi świadczenia nabywanego przez klienta. Zatem, w szczególności gdy strony uzgodniły zasady i formę transakcji, nie należy z niej wyodrębniać poszczególnych elementów, ponieważ podział ten miałby sztuczny charakter.

Jeżeli w Państwa przypadku dostawa stempli budowlanych jest świadczeniem głównym, a usługa szlifowania stanowi dodatkowy element transakcji, usługę pomocniczą, która nie stanowi ona celu samego w sobie, należy uznać, że Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Podstawę opodatkowania, zgodnie z art.29 ust. 1 ust...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.