Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

31 października 2015

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów udokumentowane paragonem fiskalnym

0 839

Spółka - polska firma budowlana, posługująca się numerem VAT-PL, niezarejestrowana na terenie Niemiec, zakupiła na terenie Niemiec odkurzacz za firmowe pieniądze - na paragon. Używała go na terenie Niemiec przy pracach wykończeniowych. Po zakończeniu prac odkurzacz został przetransportowany do Polski. Czy jeżeli uda nam się „zamienić” paragon na fakturę możemy rozpoznać WNT pomimo używania odkurzacza na terenie Niemiec? Czy firma niemiecka powinna (może) wystawić fakturę 0% od ceny netto czy brutto na paragonie? (jak od ne to zwrócą nam wartość VAT gotówką lub na konto). Jeżeli nie uda nam się „zamienić” paragonu na fakturę to nie mamy szans na odzyskanie VAT?

ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji nastąpi WNT, nawet na podstawie paragonu fiskalnego, ale dopiero w momencie gdy towar zostanie przywieziony na teren Polski.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Stosownie do art. 9 ust. 1 ww. ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W myśl ust. 2 powyższego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a (z zastrzeżeniem art. 10) , natomiast dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Powyższe oznacza, że z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów na terytorium Polski mamy do czynienia tylko wtedy, gdy:

  • towar przemieszczany jest z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium kraju,

  • następuje przeniesienie na nabywcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel,

  • dokonujący dostawy jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, a nabywca podatnikiem podatku od towarów i usług i nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

  • dostawa towarów odbywa się za wynagrodzeniem.

Przepisy nie określają w jaki sposób winna być udokumentowana dostawa dokonana przez unijnego sprzedawcę. Zatem, w opisanym w pytaniu przypadku, nabycie odkurzacza udokumentowane paragonem fiskalnym od niemieckiego podatnika podatku od wartości dodanej, w momencie, gdy zostanie on przywieziony na teren Polski będzie stanowiło w świetle art. 9 ust. 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Nie ma zatem potrzeby zamiany paragonu na fakturę. Jednak do momentu kiedy odkurzacz nie zostanie przemieszczony z terytorium Niemiec do Polski nie nastąpi WNT z uwagi na niespełnienie jednego z powyższych warunków.

Obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu powstaje zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9 oraz art. 20b. Przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.

Tak więc, w przypadku gdy rozpoznacie Państwo WNT na podstawie paragonu, to obowiązek podatkowy powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedmiotowy odkurzacz zostanie przemieszczony na terytorium Polski. Zgodnie z art. 30a ust. 1 ustawy do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w tym również dokonywanego na podstawie art. 12a ust. 4-6, stosuje się odpowiednio art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11.

A zatem podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.