Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem fundatorem fundacji rodzinnej. Niezależnie od tego planuję założyć spółkę z o.o., której 100% udziałów miałaby mieć moja fundacja rodzinna. Chciałbym, żeby udziały były pokryte aportem w postaci lokalu należącego do fundacji rodzinnej (tam będzie siedziba spółki). Jakie będzie mieć to skutki podatkowe?

Odpowiedź

W tym przypadku istnieje ryzyko, że operacja wniesienia aportem nieruchomości lokalowej będzie opodatkowana – wszystko zależy jednak od tego, w jakim celu pierwotnie była nabyta nieruchomość, tj. czy istniał inny cel jej wniesienia do fundacji rodzinnej niż samo późniejsze wprowadzenie do spółki z o.o.

Uzasadnienie

Bezspornie fundacja rodzinna ma prawo przystępować do spółek handlowych, w tym także do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zostało to przesądzone w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna może przystąpić do spółki już istniejącej albo założyć nową – w obydwu przypadkach mieści się w zakresie dozwolonej działalności gospodarczej.
Natomiast problem może pojawić się przy pokrywaniu udziałów aportem, czyli w sytuacji, w której fundacja rodzinna otrzyma udziały w spółce w zamian za przekazanie spółce jakiegoś majątku (np. nieruchomości). Wszystko przez to, że w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o fundacji rodzinnej wskazuje się, że fundacja rodzinna ma prawo do „zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia”.
Co istotne, ustawa posługuje się tutaj dwoma bardzo szerokimi pojęciami – tj. mienia, którym zgodnie z art. 44 Kodeksu cywilnego jest własność i inne prawa majątkowe, oraz zbycia, którym z punktu widzenia prawnego opisuje się każdą czynność prawną, na podstawie której oddajemy własność naszej rzeczy na rzecz innego podmiotu, niezależnie od tego zbyciem jest sprzedaż rzeczy, ale też darowizna czy właśnie aport.
Z punktu widzenia dopuszczalności transakcji na gruncie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o fundacji rodzinnej trzeba zbadać, jaki był cel w nabyciu danego składnika majątku, ponieważ zakazane jest zbywanie mienia nabytego wyłącznie w celu dalszego zbycia. Z jednej strony regulacja ta jest korzystna dla fundacji...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.