Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wygaśnięcie zaległości VAT w wyniku licytacyjnej sprzedaży mieszkania... przez naczelnika urzędu skarbowego

Artykuły | 30 maja 2023 | NR 137
0 576

Na zaległości VAT urząd skarbowy zajął moje mieszkanie. Wartość tego mieszkania jest większa niż wszystkie zaległości VAT, odsetki i koszty. Czy urząd po rozliczeniu kwoty, którą uzyska ze sprzedaży licytacyjnej, zwróci mi pozostałą kwotę, czy zaliczy na inne moje zobowiązania, np. składki ZUS?

Odpowiedź

Jeżeli ZUS przyłączy się ze swoimi tytułami wykonawczymi do egzekucji z nieruchomości prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego, to uzyskana kwota zostanie rozliczona według kolejności zaspokojenia. Kolejność zaspokojenia wynika z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Jeżeli naczelnik urzędu skarbowego nie otrzyma tytułów wykonawczych od ZUS, to uzyskaną kwotę zaliczy na zaległości VAT, odsetki i koszty egzekucyjne, a pozostałą kwotę zwróci Czytelnikowi.

Uzasadnienie

Terminy płatności VAT uregulowane są w art. 103 ustawy o VAT. Natomiast instytucja zaległości podatkowej ujęta jest w ustawie Ordynacja podatkowa. Zgodnie z brzmieniem art. 51 § 1 Ordynacji zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Niezapłacony w terminie VAT dochodzony jest przez naczelnika urzędu skarbowego w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym, o czym mówi art. 2 § 1 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Naczelnik urzędu skarbowego jako organ egzekucyjny w celu zaspokojenia swoich należności, na podstawie wystawionego przez siebie tytułu wykonawczego, stosuje środki egzekucyjne. Środki egzekucyjne wymienione są w art. 1a pkt 12 lit. a ustawy egzekucyjnej. Egzekucja z nieruchomości jest jednym z tych środków.
Zgodnie z art. 110c § 1 ustawy egzekucyjnej organ egzekucyjny przystępuje do egzekucji administracyjnej z nieruchomości przez zajęcie nieruchomości, tj. wzywa zobowiązanego, aby zapłacił egzekwowaną należność pieniężną wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia jej w terminie i kosztami egzekucyjnymi w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania wartości nieruchomości. Zobowiązanemu wraz z wezwaniem doręcza się odpis tytułu wykonawczego, o ile nie został wcześniej doręczony. Równocześnie z wysłaniem wezwania organ egzekucyjny składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji wraz z odpisem tego wezwania.
Zajęcie nieruchomości jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania, z tym że odpowiednio dla zobowiązanego, małżonka zobowiązanego i innego podmiotu, na który przeniesiono prawo własności nieruchomości, którym nie doręczono wezwania, jak też w stosunku do osób trzecich, nieruchomość jest zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej.
Stosownie do art. 110m § 1 ustawy egzekucyjnej po upływie terminu określonego w wezwaniu zobowiązanego do zapłaty dochodzonych należności organ egzekucyjny dokonuje opisu i oszacowania wartości zajętej nieruchomości.
W protokole opisu i oszacowania wartości nieruchomości organ egzekucyjny podaje:

  • oznaczenie nieruchomości, w tym numer ewidencyjny działki, obręb, powierzchnię, a także oznaczenie księgi wieczystej lub w przypadku jej braku – zbioru dokumentów,
  • obiekty budowlane ze wskazaniem ich przeznaczenia gospodarczego oraz przynależności nieruchomości, jak również zapasy objęte zajęciem,
  • stwierdzone prawa i obciążenia,
  • umowy ubezpieczenia,
  • osoby, w których posiadaniu znajduje się nieruchomość, jej przynależności i pożytki,
  • sposób korzystania z nieruchomości przez zobowiązanego,
  • określenie wartości nieruchomości z podaniem jego podstaw,
  • zgłoszone prawa do nieruchomości,
  • inne okoliczności istotne dla oznaczenia lub oszacowania wartości nieruchomości.

Zgodnie z art. 111c § 1 ustawy egzekucyjnej licytacja nieruchomości odbywa się publicznie, w obecności i pod nadzorem kierownika komórki organizacyjnej urzędu skarbowego prowadzącej egzekucję administracyjną. Licytacja odbywa się ustnie.

Pamiętaj!
Na podstawie art. 111f § 1 ustawy egzekucyjnej postąpienie nie może wynosić mniej niż jeden procent ceny wywołania z zaokrągleniem wzwyż do pełnych złotych. Zaoferowana cena przestaje wiązać, gdy inny licytant zaoferował cenę wyższą.

Po ustaniu postąpień poborca skarbowy, uprzedzając obecnych, że po trzecim obwieszczeniu dalsze postąpienia nie będą przyjęte, obwieszcza trzykrotnie ostatnio zaoferowaną cenę, zamyka licytację i wymienia licytanta, który zaoferował najwyższą cenę. Jeżeli należność wierzyciela wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia jej w terminie i kosztami egzekucyjnymi zostanie uiszczona przed zamknięciem licytacji, poborca skarbowy zamyka licytację, a organ egzekucyjny uchyla zajęcie nieruchomości. Po zamknięciu licytacji organ egzekucyjny wydaje postanowienie o przybiciu na rzecz licytanta, który zaoferował najwyższą cenę, o czym mówi art. 111m § 1 ustawy egzekucyjnej.
Stosownie do art. 112 § 1 ustawy, z chwilą gdy postanowienie o przybiciu stało się ostateczne, organ egzekucyjny wzywa licytanta, który uzyskał przybicie, aby w terminie 14 dni od otrzymania wezwania złożył do depozytu organu egzekucyjnego cenę nabycia z potrąceniem wadium złożonego w gotówce. Na wniosek nabywcy organ egzekucyjny może wyznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak trzech miesięcy.
Jeżeli postanowienie o przybiciu stało się ostateczne i nabywca uiścił cenę nabycia albo postanowienie o ustaleniu ceny nabycia stało się ostateczne i jednostka lub osoba uregulowała całą cenę nabycia, organ egzekucyjny wydaje postanowienie o przyznaniu własności.
Z chwilą gdy postanowienie o przyznaniu własności staje się ostateczne, wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. W miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia w kolejności przewidzianej w przepisach o podziale kwoty uzyskanej z egzekucji.
Z chwilą gdy postanowienie o przyznaniu własności stało się ostateczne, nabywca wstępuje w prawa i obowiązki zobowiązanego wynikające z umów dotyczących nieruchomości, stosownie do przepisów prawa normujących te umowy.
W trybie art. 115 § 1 ustawy egz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.