Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

5 marca 2019

NR 87 (Marzec 2019)

Wymiana modułu czy zakup nowej kasy fiskalnej w 2019 roku - projekty przepisów w sprawie kas on-line

0 1067

Jestem podatnikiem stosującym kasę fiskalną w gastronomii, obecnie wyczerpała się w użytkowanej kasie pamięć fiskalna. Z uzyskiwanych informacji wiem, że miały wejść kasy on-line. Czy to już obowiązuje bo chciałbym taką kasę zamontować. Co mam w tej sytuacji zrobić?

Odpowiedź

Należy dokonać odczytu pamięci kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego i serwisanta, który zostanie zakończony spisaniem protokołu z tej czynności. Ponieważ ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach wprowadzająca obowiązek stosowania kas on-line nie weszła jeszcze w życie, zatem należy stosować dotychczasowe zasady określone w rozporządzeniach dotyczących kas rejestrujących i po konsultacji z uprawnionym serwisem dokonać wymiany pamięci w dotychczas  stosownej  kasie rejestrującej lub dokonać zakupu nowego urządzenia

 

Uzasadnienie

Na podstawie regulacji zawartej w § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących w  przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym m.in. w przypadku zapełnienia pamięci fiskalnej podatnik:

 

  1. wykonuje  raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny),

  2. składa w terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy, którego wzór stanowi załącznik nr  3 do rozporządzenia,

  3. składa wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego,

  4. dokonuje przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego, zakończonego protokołem.

 

W opisywanej przez Czytelnika sytuacji w związku z zapełnieniem pamięci kasy  możliwe są dwa warianty rozwiązań tj. zakup nowej kasy fiskalnej lub wymiana pamięci w dotychczas użytkowanej kasie rejestrującej, po wykonaniu odczytu pamięci fiskalnej urządzenia. W większości przypadków istnieje możliwość wymiany modułu  i jest to koszt rzędu 550 – 650zł netto uzależniony od modelu urządzenia + koszt fiskalizacji nowej pamięci, zatem widać wyraźnie, że w przypadku taniej kasy lepiej zakupić nowe urządzenie z gwarancją na wszystkie podzespoły.

W myśl zapisu § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących podatnicy prowadzą ewidencję każdej sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej, wyłącznie przy użyciu kas, które mają potwierdzenie, że kasa spełnia funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy oraz kryteria i warunki techniczne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 9 ustawy. Tylko podatnicy użytkujący kasy, które zostały nabyte w okresie ważności:

 

  1. decyzji ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania,

  2. potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy, wydanego po dniu 1 września 2011 r.

 

- mogą je nadal stosować do prowadzenia ewidencji po upływie tego okresu, pod warunkiem, że kasy te zapewniają prawidłowość rozliczeń podatnika (§ 35 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy należy sprawdzić w uprawnionym serwisie, czy kasa posiada nadal aktualne potwierdzenie umożliwiające wymianę jej pamięci. Jeżeli wymiana pamięci będzie możliwa to nastąpi fiskalizacja kasy w myśl zapisu § 2 pkt 2 rozporządzenia. Fiskalizacji dokona serwisant kas przez jednokrotne i niepowtarzalne uaktywnienie trybu fiskalnego pracy kasy z równoczesnym wpisaniem numeru identyfikacji podatkowej (NIP) do pamięci fiskalnej (§ 13 ust. 3 rozporządzenia). Następnie w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji kasy Czytelnik będzie obowiązany złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego formularz „Aktualizacji przez podatnika danych dotyczących kasy”, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego, o którym mowa w § 2 pkt 9 (§ 13 ust.5 rozporządzenia). W tym przypadku Czytelnik nie składa jednak do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosku o wyrejestrowanie kasy z prowa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.