Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

16 czerwca 2015

Wynajem powierzchni biurowej wraz z miejscami parkingowymi a prawo do odliczenia VAT

0 837

Spółce będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków na wynajem powierzchni biurowych wraz z przynależnymi do nich miejscami parkingowymi.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 17 lutego 2015 nr IPPP1/4512-71/15-2/EK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która jest najemcą powierzchni biurowej. Łącznie z lokalem najmuje powierzchnię przeznaczoną do parkowania samochodów, tj. miejsca parkingowe w garażu podziemnym, miejsca parkingowe w budynku garażu wielopoziomowego oraz miejsca na parkingu naziemnym położonym przy siedzibie firmy. Najmujący wystawia jedną fakturę za najem powierzchni biurowej i miejsc parkingowych, co oznacza, że obydwa rodzaje wynajmowanej powierzchni są ze sobą ściśle związane. Spółka jednocześnie wskazała, że w samej umowie najmu podkreślone zostało, iż miejsca parkingowe wynajmowane są w związku z lokalem pomimo faktu, iż czynsz płacony jest za każde miejsce parkingowe oddzielnie. W umowie natomiast nie zostało wspomniane, że do miejsc parkingowych przypisane są konkretne pojazdy. Dodatkowo zapisy umowy przewidują, że miejsca parkingowe będą wykorzystywane jedynie przez samochody osobowe.

Ponadto, z wynajmowanych przez Spółkę miejsc parkingowych mogą korzystać m.in. pracownicy parkujący samochody służbowe wykorzystywane jedynie do działalności Spółki, jak również pracownicy parkujący samochody służbowe wykorzystywane dla celów związanych z działalnością i dla celów prywatnych, jak i pracownicy pozostawiający prywatne samochody na czas wykonywania obowiązków służbowych oraz klienci umówieni na spotkanie w siedzibie Spółki. Samochody służbowe wykorzystywane nie tylko w celach związanych z działalnością Spółki to pojazdy samochodowe wobec których zastosowanie mają regulacje art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem są objęte 50% limitem odliczenia podatku naliczonego, ponieważ Spółka nie skorzystała z przepisów pozwal...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.