Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

3 sierpnia 2018

Wynajem spółce z o.o. lokali mieszkalnych dla jej personelu

0 988

Firma zakupiła budynek mieszkalny z przeznaczeniem na wynajem i na swoje biuro firmowe (hostel), dokonała remontu z uzyskanego dofinansowania. Podpisała umowę ze spółką z o.o. na najem - wyłącznie na cele mieszkaniowe dla jego personelu i nie będzie wykorzystywany na jakikolwiek inny cel niż mieszkaniowy. Personel z tej firmy to osoby z Ukrainy, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce i przyjechali do pracy w tej firmie na okres do 6 miesięcy. Będą przebywać w tym lokalu dłużej niż 1 miesiąc. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym wyłącznie na cele mieszkaniowe; m.in.: interpretacja nr 3063-ILPP2-2.4512.5.2017.1 Poznań z 27 lutego 2017). Mam pytanie czy można zastosować zwolnienie z VAT od przedmiotowego wynajmu. Moim zdaniem tak, ponieważ nie jest to krótkotrwałe zamieszkanie, ani wykorzystanie na inne cele niż mieszkaniowe.

ODPOWIEDŹ

Odnośnie najmu na cele mieszkaniowe w orzecznictwie istnieją niestety rozbieżne stanowiska. Organy podatkowe w interpretacjach stwierdzają, że przepis art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT nie uzależnia zastosowania zwolnienia od rodzaju czy formy prawnej podmiotu świadczącego usługę, jak i podmiotu nabywającego tę usługę. Jeśli zatem umowa najmu w swojej treści zawiera między innymi postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dotyczy ona lokalu mieszkalnego i lokal ten może być wykorzystany przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych możliwe jest zastosowane zwolnienia. Powyższe dotyczy zarówno umów najmu zawieranych pomiędzy wynajmującym a najemcą, jak również umów zawieranych z podmiotem trzecim, tj. w relacji wynajmujący – najemca – podnajemca.

Sądy natomiast stoją na stanowisku, iż to beneficjent świadczenia korzystającego ze zwolnienia (w tym wypadku spółka z o.o.) musi zaspokoić własne „cele mieszkaniowe”, a nie podmiotów, które w ogóle nie biorą udziału w rozpatrywanej czynności, lecz pojawiają się dopiero w dalszej perspektywie, na kolejnym etapie obrotu. W świetle takiego podejścia Czytelnik będzie świadczył usługi polegające na odpłatnym wynajmie nieruchomości na cele inne niż mieszkaniowe, dlatego nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Na mocy art. 43 ust. 20 ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 36, nie ma zastosowania do usług wymienionych w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy. Pod poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, stanowiącego „Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%”, wymienione zostały usługi związane z zakwaterowaniem sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie usług wynajmu nieruchomości (lub jej części) o charakterze mieszkalnym wyłącznie na cele mieszkaniowe. Zastosowanie zwolnienia jest więc uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy). W związku z tym zwolnieniu nie podlega wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy.

Powyższe wskazuje, że przesłanki do zastosowania zwolnienia są następujące:

1. świadczenie usługi na własny rachunek,

2. charakter mieszkalny nieruchomości,

3. mieszkaniowy cel najmu lub dzierżawy.

Zaistnienie wszystkich powyższych przesłanek skutkuje zastosowaniem zwolnienia od podatku.

Jak wynika z wydawanych interpretacji (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 06 lutego 2017 roku, nr 2461-IBPP2.4512.1021.2016.1.KO, którejprzedmiotem było opodatkowanie VAT usług wynajmu świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz firmy, która lokale mieszkalne należące do Wnioskodawcy miała udostępniać swoim pracownikom) przepis nie uzależnia zastosowania zwolnienia od rodzaju czy formy prawnej podmiotu świadczącego usługę, jak i podmiotu nabywającego tę usługę. Zdaniem organu można skorzystać ze zwolnienia pod warunkiem łącznego spełnienia przesłanek co do podmiotu, przedmiotu i celu takiej umowy, jeśli umowa najmu w swojej treści zawiera między innymi postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dotyczy ona lokalu mieszkalnego i lokal ten może być wykorzystany przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych. Powyższe dotyczy zarówno umów najmu zawieranych pomiędzy wynajmującym a najemcą, jak również umów zawieranych z podmiotem trzecim, tj. w relacji wynajmujący – najemca – podnajemca.

Zatem w omawianejsprawie Organ stwierdził, że celem wynajmu jest odpłatne udostępnianie osobom trzecim lokalu mieszkalnego i zaspokojenie ich potrzeb mieszkaniowych, a w związku z tym wynajem lokali mieszkalnych przez Wnioskodawcę na cele mieszkaniowe dla spółki z o.o., która udostępnia je pracownikom na cele mieszkaniowe w okresie delegowania ich do pracy w mieście, korzysta ze zwolnienia.

Stanowisko sądu:

Odmienne stanowisko zajmują sądy. W wyroku NSA z dnia 4 października 20...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.