Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

2 lutego 2014

Wysyłkowa sprzedaż sprzętu radiowo-telewizyjnego a obowiązek stosowania kasy rejestrującej

0 819

Z dniem 1 marca 2014 roku, rozpocznę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wysyłkowej sprzętu radiowo-telewizyjnego i artykułów gospodarstwa domowego. Wysyłka będzie odbywała się wyłącznie pocztą lub kurierem, a zapłata za pośrednictwem poczty lub przelewem. Czy mogę korzystać ze zwolnienia, czy też muszę mieć kasę od początku działalności? Jaką datę, w przypadku obowiązku ewidencjonowania, wpisać na fakturze z paragonem jako datę dostawy towaru?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do 31 grudnia 2014 r. m.in.:

  • czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W punkcie 36 tego załącznika wymieniono dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), pod warunkiem że zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres) (§ 2 rozporządzenia),

  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2012 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2).

Jednak, § 4 ust. 1 pkt 1i wynika, że zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się, w przypadku dostaw sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90). W przypadku wykonania m.in. tej czynności, zwolnienia, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, tracą moc z chwilą jej wykonania (§ 5 ust. 7).

Zatem, rozpoczynając działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży sprzętu radiowo-telewizyjnego, od momentu jej rozpoczęcia nie można korzystać ani ze zwolnienia podmiotowego (tj. z tytułu nie przekroczenia kwoty obrotu w wysokości 20.000 zł - wyliczonej w proporcji do okresu wykonywania tej czynności w 2014 r.), ani też zwolnienia przedmiotowego tj. z uwagi na dokonywanie dostawy towarów w systemie wysyłkowym wyłącznie pocztą lub kurierem oraz zapłaty za pośrednictwem poczty lub przelewem.

Odpowiadając natomiast na pytanie dotyczące faktury i paragonu oraz zamieszczenia daty dostawy na fakturze lub paragonie fiskalnym należy przytoczyć kilka podstawowych zasad obowiązujących w tym zakresie w 2014 r.:

  • fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (art.106i ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług),

  • jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia od zakończenia miesiąca, w którym otrzymano zapłatę od nabywcy (art. 106i ust.2 ustawy),

  • w p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.