Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

2 listopada 2014

Zajęcie pojazdu sprowadzonego z zagranicy

0 969

Prowadzę działalność gospodarczą ale sprowadziłem auto z Niemiec do celów prywatnych. Podczas załatwiania spraw urzędowych zmierzających do rejestracji auta skarbówka zajęła to auto na poczet niezapłaconego podatku VAT za czerwiec 2014 roku. Czy urząd może zająć pojazd, który nie został zarejestrowany w Polsce?

ODPOWIEDŹNaczelnik urzędu skarbowego może zająć pojazd niezarejestrowany w Polsce w przypadku, gdy przedmiotowa ruchomość jest własnością Podatnika oraz znajduje się na terenie działania organu egzekucyjnego uprawnionego do zajęcia pojazdu.

UZASADNIENIE

Dowodem własności pojazdu jest umowa kupna-sprzedaży bądź faktura zakupu. Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny podczas transakcji sprzedający zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Z chwilą wykonania warunków wynikających z tego zapisu przez dwie strony, to kupujący nabywa prawa własności do przedmiotu transakcji.

Natomiast rejestracja pojazdu ma na celu min. określenie jego właściciela na podstawie umowy bądź faktury zakupu oraz warunkuje dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Niemniej jednak, aby dokonać zajęcia, dany pojazd musi znajdować się na terenie działania administracyjnego organu egzekucyjnego.

W Rozporządzeniu Ministra Finansów z 19 listopada 2003 roku w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych zapisany jest zasięg terytorialny dzia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.