Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

2 października 2014

Zajęcie rachunku bankowego na który wpływają również pobory małżonka

0 1082

Urząd zajął konto należące do mnie i mojej żony, w związku z nieuregulowaniem przeze mnie podatku VAT za maj 2014 roku. Na to konto wpływa także wynagrodzenie mojej żony. Tytuł wykonawczy wystawiony jest tylko na mnie. Czy urząd może prowadzić egzekucje z wynagrodzenia mojej żony, jeśli ja jestem dłużnikiem?

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Zajęcia wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia

ODPOWIEDŹ

Organ egzekucyjny może prowadzić egzekucję z odrębnych majątków małżonków tylko wówczas, kiedy mąż i żona są zobowiązanymi. Egzekucja administracyjna toczy się na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego wobec Podatnika, więc organ egzekucyjny nie ma podstaw prawnych do prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia żony. Jednak, w przypadku kiedy egzekucję prowadzi się z wierzytelności znajdujących się na rachunku bankowym, którego posiadaczem jest Podatnik bądź Podatnik i jego małżonka, to wszystkie środki pieniężne zgromadzone na tym rachunku mogą być objęte zajęciem.

UZASADNIENIE

W związku z nieuregulowaniem VAT przez Zobowiązanego (Podatnika), administracyjny organ egzekucyjny prowadzi egzekucję administracyjną na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez wierzyciela – naczelnika urzędu skarbowego.

W myśl art. 1 a pkt 20 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) zobowiązany to osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej albo osoba fizyczna, która nie wykonała w terminie obowiązku o charakterze pieniężnym lub obowiązku o charakterze niepieniężnym, a w postępowaniu zabezpieczającym - również osoba lub jednostka, której zobowiązanie nie jest wymagalne albo jej obowiązek nie został ustalony lub określony, ale zachodzi obawa, że brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić skuteczne przeprowadzenie egzekucji, a odrębne przepisy na to zezwalają.

Zgodnie z art. 27 u.p.e.a. tytuł wykonawczy zawiera m.in. imię i nazwisko lub firmę zobowiązanego i jego adres, a także określenie zatrudniającego go pracodawcy i jego adresu, jeżeli wierzyciel posiada taką informację. Natomiast, jeżeli tytuł wykonawczy dotyczy należności spółki nieposiadającej osobowości prawnej, w tytule wykonawczym podaje się również imiona i nazwiska oraz adresy wspólników.

W sytuacji, kiedy egzekucja miałaby być prowadzona zarówno z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, jak i z ich majątków osobistych, tytuł wykonawczy wystawia się na oboje małżonków, o czym mówi art. 27c u.p.e.a.

Charakterystyczne jest natomiast, iż zgodnie z art. 67 ustawy, podstawę zastosowania środka egzekucyjnego w postaci min. egzekucji z rachunku bankowego, stanowi zawiadomienie o zajęciu pr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.