Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

2 czerwca 2014

Zaliczenie zwrotu VAT w sytuacji zaległości w urzędzie oraz egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego

0 772

Z deklaracji VAT za marzec 2014 roku wynika, iż urząd powinien mi zwrócić VAT w kwocie około 5 tys. złotych. Z rozliczenia zeznania rocznego wynikła kwota do zapłaty około 6 tys. złotych. Komornik sądowy prowadzi wobec mnie egzekucję z tytułu spraw cywilnych. Czy kwota zwrotu VAT zostanie przekazana komornikowi na zajęcie?

ODPOWIEDŹ

Nie, w przypadku, gdy urząd ma wiedzę, że zostało złożone zeznanie roczne i jaka jest należna kwota do zapłaty, kwota zwrotu VAT nie zostanie przekazana komornikowi.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 76 w związku z art. 76b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa zwrot podatku podlega zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę lub na poczet bieżących zobowiązań podatkowych. Jeżeli zostanie stwierdzony brak takich zobowiązań urząd ma obowiązek dokonać zwrotu, chyba że podatnik złoży wniosek dotyczący zaliczenia kwoty zwrotu w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań.

W sprawie zaliczenia zwrotu podatku zgodnie z art. 76a Ordynacji urząd wydaje postanowienie, na które stronie służy zażalenie w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia (art. 236 Ordynacji).

W przypadku deklaracji wykazującej zwrot podatku zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości następuje z dniem złożenia deklaracji.

W opisanej przez Czytelnika sytuacji należałoby mieć na uwadze, że mogą nastąpić „poślizgi czasowe” wynikające z różnic pom...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.