Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KASY REJESTRUJĄCE

6 lutego 2020

Zasady wystawiania faktur do paragonów dla przedsiębiorców

268

Wystawiamy dla naszych kontrahentów - osób fizycznych faktury VAT do których dołączamy paragon fiskalny. Czy w 2020 roku nadal możemy tak robić? Czy w związku ze zmianą przepisów, że fakturę należy wystawiać tylko do paragonu z nr NIP dla osób fizycznych nadal możemy wystawiać faktury, czy dotyczy to tylko podatników prowadzących działalność gospodarczą?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli sprzedawca zarejestruje sprzedaż na kasie fiskalnej i wyda paragon, to będzie mógł potem wymienić go na fakturę podatnikowi VAT tylko pod warunkiem, że na paragonie był wskazany numer NIP. Tylko taki paragon będzie można później wymienić na fakturę dającą prawo do odliczenia podatku naliczonego.

 

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2020 roku, jeżeli sprzedaż została zarejestrowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, fakturę można wystawić wyłącznie, jeżeli paragon ten zawiera numer NIP.

Oznacza to, że już w momencie sprzedaży klient musi określić czy kupuje jako podatnik, czy jako konsument.

Jeżeli kupuje jako podatnik i chce otrzymać fakturę ma obowiązek:

  • - przy paragonie do kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Otrzyma wtedy fakturę wystawioną w formie uproszczonej (czyli paragon z NIP), traktowaną jak zwykła faktura,
  • - przy paragonie powyżej kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Na podstawie takiego paragonu z NIP będzie mógł wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury.

 

Jeśli klient nie poda NIP do czasu wystawienia paragonu, uznaje się, że kupuje jako konsument. Może wystąpić o wystawienie faktury, jednak sprzedawca wystawi mu fakturę taką, jak dla konsumentów - bez NIP nabywcy.

Należy pamiętać, że ustawodawca wprowadził przepis, zgodnie z którym wystawienie faktury do paragon...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę