Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zmiana przeznaczenia środka trwałego firmy w związku z wykreśleniem podatnika z rejestru VAT

Artykuły | 28 listopada 2019 | NR 96
0 1216

Podatnik odliczył 6.000 zł VAT w 2014 roku od samochodu osobowego. Działalność jest zawieszona. Przyszło powiadomienie, że został wykreślony z rejestru. Co ma zrobić z odliczonym VAT, jeśli nie minęło 5 lat?

Odpowiedź

 Jeżeli Czytelnik został wykreślony z rejestru podatników VAT czynnych w 2019 roku to nie ma obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku, ponieważ wykreślenie nastąpiło po upływie 5-cio letniego okresu korekty (okres korekty obejmował lata 2014-2018).

Uzasadnienie

Wykreślenie podatnika z rejestru podatników VAT czynnych może wiązać się z obowiązkiem dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego. W takim przypadku zmieni się bowiem przeznaczenie towarów związanych  z działalnością opodatkowaną na związane z działalnością zwolnioną z VAT. 
Obowiązek (prawo) korekty VAT wystąpi tylko w sytuacji, gdy zmiana przeznaczenia towarów nastąpi w okresie korekty. Powyższe wynika z art. 91 ust. 7 i ust. 7a ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że korekty podatku naliczonego należy dokonać także w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.