Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Gmina zastanawia się nad zwiększeniem kapitału zakładowego spółki z o.o. (spółka z udziałem gminy) poprzez wkład pieniężny. Czy taka czynność podlega opodatkowaniu VAT, czy też korzysta ze zwolnienia?

Odpowiedź
Wniesienie wkładu pieniężnego do spółki pozostanie neutralne podatkowo na gruncie ustawy o VAT z uwagi na to, że nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług. Nie ma zatem znaczenia, czy wnoszący wkład pieniężny jest podatnikiem VAT i czy w ramach wniesienia wkładu pieniężnego działa jako podatnik VAT. 

Uzasadnienie 
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Z  kolei przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). 
Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aport pieniężny), rzeczy lub prawa (aport rzeczowy), jak również umiejętności, kompetencje techniczne i zawodowe. Czynność wniesienia aportu - w zależności od jego przedmiotu - może zatem spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów lub za świadczenie usług. 
Odnosząc się do wkładu pieniężnego należy wskazać, że pieniądze nie są towarem, wniesienie wkładu pieniężnego nie jest też świadczeniem usług. Z tego względu czynność wniesienia wkładu pieniężnego do spółki pozostaje poza regulacjami ustawy o  VAT.
Inaczej sytuacja wygląda w razie wniesienia aportu (wkładu niepieniężnego) w post...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.