Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży przez internet

Artykuły | 26 października 2021 | NR 119
0 697

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Sprzedaję towar przez internet na allegro i w sklepie stacjonarnym. Towar jest pakowany i wysyłany do klienta. Klient płaci za towar na konto firmowe. Bywa też tak, że klient zamówiony towar odbiera bezpośrednio ze sklepu i wówczas dokonuje płatności. Każdą sprzedaż rejestruję na kasie fiskalnej i wydaję paragon. Ale czy w przypadku sprzedaży internetowej i zapłaty za kupiony towar bezpośrednio na rachunek bankowy firmy muszę taką sprzedaż rejestrować za pomocą kasy fiskalnej?

Odpowiedź
Jeżeli Czytelnik sprzedaje w systemie wysyłkowym towary nie mieszczące się w katalogu towarów wymienionych w § 4 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz otrzymuje zapłatę na konto bankowe i z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę za towar wynika, jakiej czynności dotyczy i na czyją rzecz została dokonana tj. dane nabywcy i jego adres, to dla tej sprzedaży może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. 

Uzasadnienie
Kwestie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 stycznia 2019 roku (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519.
Regulacje zawarte w powołanym rozporządzeniu przewidują zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu na wysokość obrotu - do określonej tym przepisem wysokości obrotów (zwolnienie podmiotowe) oraz zgodnie z  załącznikiem  do rozporządzenia (zwolnienie przedmiotowe).
Zgodnie z  § 2 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r. czynności wymienione w  załączniku  do rozporządzenia. W odniesieniu do niektórych czynności wymienionych w  załączniku zwolnienie stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku.
Pod poz. 36 ww. załącznika wymieniono dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Ustawodawca 1 lipca 2021 roku wprowadził również zwolnienie z ewidencjonowania przy pomocy kasy fiskalnej świadczenie usług oraz dostawę towarów dokonywanych przez operatora pocztowego obowiązanego do świadczenia usług powszechnych, wybranego na podstawie art.  71 ust.  1 ustawy z  dnia 23 listopada 2012 roku - Prawo pocztowe (Dz.  U.  z  2020  r. poz.  1041 i  2320) – dodana poz. 52 załącznika.
Niezależnie od wysokości osiągniętych obrotów czy też świadczonych czynności ustawodawca wykluczył jednak z prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż usług i towarów, które szczegółowo zostały określone w §4 powołanego rozporządzenia. I tak - na podstawie  § 4 pkt 1  rozporządzenia - zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się 
w przypadku dostawy:
a. gazu płynnego,
b. części do silników (CN 8409 91 00 i 8409 99 00),
c. silników do napędu pojazdów i motocykli (CN ex 8407, ex 8408 20),
d. nadwozi do pojazdów silnikowych (CN 8707),
e. przyczep i naczep (CN 8716 10, 8716 31 00, ex 8716 39, 8716 40 00); kontenerów (CN 8609 00),
f. części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (CN 8716 90),
g. części i akcesoriów do pojazdów silnikowych ((CN ex 8708 z wyłączeniem 8708 21, 8708 29, 8708 95), (CN ex 9401 90 80)) (z wyłączeniem motocykli), to jest do: ciągników; pojazdów silnikowych do przewozu dziesięciu lub więcej osób z kierowcą; samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi; pojazdów silnikowych do transportu towarów; pojazdów silnikowych specjalnego przeznaczenia innych niż te zasadniczo przeznaczone do przewozu osób lub towarów (na przykład pojazdów pogotowia technicznego, dźwigów samochodowych, pojazdów strażackich, betoniarek samochodowych, zamiatarek, polewaczek, przewoźnych warsztatów, ruchomych stacji radiologicznych),
h. silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach (PKWiU 30.91.3),
i. komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU ex 26 i ex 27.11),
j. sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1),
k. wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, kt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.