Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

31 stycznia 2018

Zwrot nadwyżki podatku VAT - warunki przedłużenia terminów podstawowych

0 893

Czynny podatnik VAT wykazał w deklaracji kwotę podatku naliczonego wyższą od podatku należnego i zaznaczył pozycję wskazującą, iż chce uzyskać zwrot różnicy na konto bankowe. Jakie okoliczności mogą powodować przedłużenie podstawowego terminu zwrotu?

Odpowiedź

Urząd skarbowy może przedłużyć podstawowy termin zwrotu podatku VAT, jeżeli poweźmie uzasadnione podejrzenia, iż zwrot w wykazanej kwocie jest nienależny. Przedłużenie wymaga wydania postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu, które musi być wydane przed upływem tego terminu. Jeżeli okaże się, że przedłużenie terminu zwrotu było niezasadne, podatnikowi należą się odsetki w wysokości 50% odsetek za zwłokę. Na postanowienie o przedłużeniu zwrotu podatnikowi przysługuje zażalenie, a następnie skarga do WSA.

Uzasadnienie

W sytuacji, gdy czynny podatnik VAT wykaże kwotę podatku naliczonego wyższą od kwoty podatku należnego, może skorzystać z dwóch trybów:

  • pierwszy, to tzw. zwrot pośredni, polegający na przeniesieniu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na kolejny okres rozliczeniowy,

  • drugi, żądanie (wnioskowanie) o zwrot kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika.

Co do zasady należy przyjąć, że wniosek (zaznaczenie właściwej pozycji w deklaracji VAT) rozpoczyna (może rozpocząć) po stronie urzędu skarbowego procedurę weryfikacji zasadności zwrotu. Weryfikacja żądań podatnika powinna zakończyć się w ramach wynikającego z deklaracji terminu zwrotu. Jak wskazuje się w art.87 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) : … Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego … . Natomiast począwszy od 1.01.2017 r. ustawodawca wprowadził art.87 ust.2b u.p.t.u., gdzie wskazuje się, iż: Weryfikacja zasadności zwrotu różnicy podatku może obejmować sprawdzenie rozliczenia podatnika, rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami, będącymi przedmiotem rozliczenia podatnika, oraz sprawdzenie zgodności tych rozliczeń z faktycznym przebiegiem transakcji.

Jeżeli zatem urząd skarbowy poweźmie wątpliwość, czy zwrot jest zasady może przeprowadzić weryfikację zarówno u podatnika jak i jego kontrahentów (w tym podmiotów, które uczestniczyły na wcześniejszych etapach w łańcuchu dostaw lub usług). Gdy natomiast czas niezbędny do zweryfikowania zasadności zwrotu jest dłuższy niż termin zwrotu wynikający z deklaracji, to organ podatkowy ma prawo do przedłużenia tego terminu, aż do zakończenia weryfikacji. W kwestii przedłużenia terminu zwrotu wypowiedział się NSA (wyrok z dnia 11.02.2015 r., sygn. I FSK 2127/13) wskazując, że przedłużenie terminu zwrotu … musi opierać się na odpowiednich przesłankach wynikających ze stanu faktycznego danej sprawy. Muszą zatem wystąpić okoliczności, które wskazują, że istnieje...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.